reklama
 
 

Hackeři se neúspěšně pokoušeli ovlivnit výsledky keňských voleb, tvrdí pozorovatelé z Evropské unie

Aktualizováno 10. 8. 2017 15:05
Tvrzení keňské opozice, že data volební komise napadli hackeři, potvrdili zahraniční pozorovatelé EU. Zároveň ovšem prohlásili, že se hackerům výsledek voleb ovlivnit nepodařilo. Šéfka pozorovatelské mise však dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě. Podle předběžné bilance jasně vede prezident Kenyatta před lídrem opozice Railou Odingou. Jeho stoupenci vyšli proto do ulic a na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Nairobi - Pozorovatelé Evropské unie potvrdili, že zaznamenali neúspěšný hackerský pokus zmanipulovat úterní parlamentní a prezidentské volby v Keni.

Ještě před pár hodinami přitom šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová tvrdila, že komise žádný pokus o manipulaci nezaznamenala. Dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě.

Keňská opozice od středy tvrdí, že databázi volební komise napadli hackeři a upravili výsledky ve prospěch současné hlavy státu Uhurua Kenyatty.

Komise ale ve středu popřela, že by do jejích počítačů pronikl někdo nepovolaný. Podle agentury AP ale zatím nesdělila, kdy oznámí konečné výsledky. Podle předběžné bilance jasně vede prezident Kenyatta před lídrem opozice Railou Odingou. Sečteno je již 97,5 procenta volebních okrsků.

Přestože Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Volby v Keni jsou ostře sledované, protože jim předcházely násilnosti a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 osob.

Kenyatta čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti v souvislosti s organizováním těchto nepokojů. Mezinárodní trestní tribunál v Haagu ale proti němu na konci roku 2014 stáhl žalobu kvůli nedostatku důkazů a nespolupráci keňských úřadů.

Stabilita v Keni je důležitá i z mezinárodního hlediska, neboť zde sídlí pobočky několika humanitárních organizací působících v okolních státech.

autor: ČTK | 10. 8. 2017 12:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama