Hackeři se neúspěšně pokoušeli ovlivnit výsledky keňských voleb, tvrdí pozorovatelé z Evropské unie

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2017 15:05
Tvrzení keňské opozice, že data volební komise napadli hackeři, potvrdili zahraniční pozorovatelé EU. Zároveň ovšem prohlásili, že se hackerům výsledek voleb ovlivnit nepodařilo. Šéfka pozorovatelské mise však dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě. Podle předběžné bilance jasně vede prezident Kenyatta před lídrem opozice Railou Odingou. Jeho stoupenci vyšli proto do ulic a na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.
Keňané ve středu hlasovali o novém prezidentovi.
Keňané ve středu hlasovali o novém prezidentovi. | Foto: Reuters

Nairobi - Pozorovatelé Evropské unie potvrdili, že zaznamenali neúspěšný hackerský pokus zmanipulovat úterní parlamentní a prezidentské volby v Keni.

Ještě před pár hodinami přitom šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová tvrdila, že komise žádný pokus o manipulaci nezaznamenala. Dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě.

Keňská opozice od středy tvrdí, že databázi volební komise napadli hackeři a upravili výsledky ve prospěch současné hlavy státu Uhurua Kenyatty.

Komise ale ve středu popřela, že by do jejích počítačů pronikl někdo nepovolaný. Podle agentury AP ale zatím nesdělila, kdy oznámí konečné výsledky. Podle předběžné bilance jasně vede prezident Kenyatta před lídrem opozice Railou Odingou. Sečteno je již 97,5 procenta volebních okrsků.

Přestože Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Volby v Keni jsou ostře sledované, protože jim předcházely násilnosti a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 osob.

Kenyatta čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti v souvislosti s organizováním těchto nepokojů. Mezinárodní trestní tribunál v Haagu ale proti němu na konci roku 2014 stáhl žalobu kvůli nedostatku důkazů a nespolupráci keňských úřadů.

Stabilita v Keni je důležitá i z mezinárodního hlediska, neboť zde sídlí pobočky několika humanitárních organizací působících v okolních státech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy