Pozor na NSA. Špehuje i ty, kteří hrají Angry Birds

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 1. 2014 14:50
Americké a britské tajné služby ke špiclování hojně využívají mobilní aplikace.
Čtvrtá hra pro přenosné přístroje ze světa Angry Birds se odehrává ve vesmíru.
Čtvrtá hra pro přenosné přístroje ze světa Angry Birds se odehrává ve vesmíru. | Foto: Aktuálně.cz

New York / Londýn - Před tajnými službami nejste v bezpečí ani při používání mobilních aplikací. A to včetně takových, jako je třeba nesmírně populární hra Angry Birds.

Jak napsal deník The New York Times, americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a britská GCHQ totiž krom jiného sbíraly údaje i o uživatelích hry, která je primárně určena pro chytré telefony či tablety.

"Data, která nové generace aplikací pro iPhone či Android posílají na síť, sahají od modelu telefonu a velikosti displeje po osobní údaje, jako je věk, pohlaví či místo pobytu," poznamenává pro změnu britský The Guardian.

Prostřednictvím některých aplikací, jak alespoň uvádí tajný dokument datovaný do roku 2012, se nicméně agenti dostali i k tak citlivým údajům, jako je sexuální orientace uživatele či jeho politické preference.

Zlatý valoun

Na základě dokumentů, k nimž se novináři dostali díky whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi, není zřejmé, kolik dat tajné služby nasbíraly.

To, jakou cenu pro ně měla, ovšem naznačuje název jedné z prezentací NSA z května 2010. Byla pojmenována výstižně "Golden Nugget!", tedy Zlatý valoun.

Hovoří se v ní mimo jiné o "dokonalém scénáři" či o tom, co vše lze získat z fotografie, kterou někdo nahraje na sociální sítě.

Facebook či Twitter sice před zveřejněním mažou z fotografií metadata (takzvaný EXIF), tajné služby se k nim ale mohly dostat během nahrávání, upozorňuje The Guardian.

Informace z reklam?

Samotní Angry Birds (zaznamenali již přes 1,7 miliardy stažení) příliš cenných údajů neposkytují.

Společnost Rovio, která má jejich vývoj na starosti, tvrdí, že o činnosti NSA a GCHQ neměla sebemenší tušení. "Nijak nespolupracujeme s organizacemi, které zmiňujete," reagovala na dotaz novinářů viceprezidentka pro marketing a komunikaci Saara Bergströmová.

Odlišným případem je ale firma Millennial Media, která nabízí reklamu pro mobilní zařízení, a to včetně Angry Birds, Farmville či Call of Duty. Její vedení na nová odhalení prozatím nereagovalo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy