Poznala to dřív. Šestileté dívce povolili změnu pohlaví

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
30. 9. 2013 17:13
Jde o první podobný případ v jižní Americe, Argentina je tam nejtolerantnější.
V prosinci 2006 se v ulicích Manily uskutečnila demonstrace za práva sexuálních menšin a na podporu schválení antidiskriminačního zákona
V prosinci 2006 se v ulicích Manily uskutečnila demonstrace za práva sexuálních menšin a na podporu schválení antidiskriminačního zákona | Foto: pridemanila

Buenos Aires - Šestiletá argentinská dívka, která se narodila jako chlapec, si minulý týden jako první dítě v Argentině změnila pohlaví a jméno.

Díky novému zákonu o takzvané genderové identitě se mohla se svolením úřadů z Manuela stát Luana již v dětském věku, píše argentinský deník La Nación.

Argentina, byť silně katolická země patří, v Latinské Americe mezi nejvstřícnější k sexuálním menšinám. Podle tamních médií je Luana vůbec prvním dítětem na jihoamerickém kontinentu s oficiálně změněnou pohlavní identitou.

Za svou dceru podala již před časem žádost matka Gabriela, která se odvolávala na přání dítěte. "Ve čtyřech letech si vybrala ženské jméno a prosila nás, ať jí tak říkáme. Povídala, že když ji budeme oslovovat jinak, nebude nám odpovídat," řekla devětatřicetiletá matka argentinskému listu Página 12.

První žádost úřady s ohledem na věk dítěte zamítly. Matka se proto dopisem obrátila na prezidentku Cristinu Fernándezovou a guvernéra Buenos Aires Daniela Scioliho.

Protože parlament v roce 2012 přijal zákon o genderové identitě povolující změny pohlaví v úředních dokumentech i dětem mladším 14 let, Scioli se rozhodl žádosti vyhovět. Luana tak bude moci nové jméno nosit i na své identifikační kartě, která je v Argentině obdobou občanského průkazu.

První sňatky gayů v jižní Americe

Argentinské organizace hájící práva menšin rozhodnutí vítají jako průlomové. Podle šéfa Komunity homosexuálů Argentiny (CHA) Cesara Cigliuttiho byly dříve nuceny tisíce lidí žít pod nechtěnou identitou, neboť jim zákony v dětském věku neumožňovaly úřední změnu pohlaví. "Měli strašný život plný sebezapření," řekl Cigliutti.

Argentina byla prvním státem na silně katolickém kontinentu, který uznal manželství osob stejného pohlaví. Papež František, který pochází z Buenos Aires, nedávno pronesl patrně historicky nejvstřícnější slova směrem k homosexuálům, jaké kdy hlava katolické církve řekla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy