reklama
 
 

Izrael dál hasí požáry. Policie hovoří o zápalné bombě z arabské vesnice

Aktualizováno 25. 11. 2016 18:47
Už čtvrtým dnem Izrael trápí požáry, v noci na pátek začalo hořet i v Bejt Meiru u Jeruzaléma. Podle policie byla část požárů založena úmyslně. Zatčeno bylo několik podezřelých, mezi nimi i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství. V pobřežní Haifě bylo evakuováno už na 75 tisíc osob a dalších několik set lidí na jiných místech.

Jeruzalém - V Izraeli pokračuje úsilí uhasit požáry, které od úterý hoří na několika místech země. Nově v noci začalo hořet v Bejt Meiru u Jeruzaléma, kde oheň vážně poškodil deset domů. Police se podle izraelských médií stále více kloní k tomu, že část požárů byla založena úmyslně s politickým motivem.

Podle policie bylo dosud v souvislosti se žhářstvím zadrženo 12 osob, nově v noci na pátek tři lidé spojovaní se zažehnutím ohně v Bejt Meiru. Lidé z nejohroženějších domů tam byli evakuováni, nikomu z nich se nic nestalo.

Izraelská televize uvedla, že ve čtvrtek večer v zemi hořelo na 200 místech. V pobřežní Haifě bylo evakuováno na 75 000 osob a dalších několik set lidí na jiných místech. V noci na dnešek ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan řekl, že je "situace pod kontrolou". Kvůli dýchacím potížím bylo ošetřeno 90 osob. Nemocnice zůstávají v pohotovosti, pouze jeden člověk utrpěl zranění.

Z vyšetřování postupně vychází najevo, že část požárů byla založena úmyslně, což je případ města Zichron Jaakov u Haify. Police v tomto případě o úmyslu nepochybuje. Mezi zadrženými je i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství.

V Haifě, z níž bylo ve čtvrtek hlášeno několik ohnisek, se situaci podařilo stabilizovat, evakuovaní se tak začali postupně vracet domů. Na místech zůstaly záchranářské týmy, které mají zabránit opětovnému vzplanutí ohně kvůli suchému počasí a silnému větru. Bez elektřiny je ve třetím největším izraelském městě stále na 700 domů.

Jeden z požárů se dnes odpoledne rozšířil i směrem k vesnici Nataf na předměstí Jeruzaléma. Místní úřady kvůli tomu evakuovaly všechny z tamních obyvatel. Jeden ze svědků uvedl, že požár způsobila zápalná bomba vyslaná na obci ze sousední arabské vesnice.

Požáry dosud zničily na 750 hektarů lesa a pozemků mimo města. Palestinská samospráva oznámila, že ji izraelská vláda požádala o pomoc s likvidací požárů a že s tím palestinské úřady souhlasí. Několik ohňů hoří na palestinských územích v blízkosti měst Ramalláh a Nábulus. Situaci zhoršuje silný vítr i sucho, které v zemi panovalo v minulých měsících.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o situaci již ve čtvrtek hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který řekl, že Rusko poskytne na pomoc dvě letadla. Do hašení jsou zapojeny také letouny vyslané z Řecka, Itálie, Chorvatska, Turecka a Kypru. Nově rovněž oznámily vyslání pomoci i Spojené státy, Egypt, Jordánsko a Ázerbájdžán. Do země pošlou letouny, vrtulníky či hasiče.

autor: ČTK | 25. 11. 2016 10:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama