Izrael dál hasí požáry. Policie hovoří o zápalné bombě z arabské vesnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2016 18:47
Už čtvrtým dnem Izrael trápí požáry, v noci na pátek začalo hořet i v Bejt Meiru u Jeruzaléma. Podle policie byla část požárů založena úmyslně. Zatčeno bylo několik podezřelých, mezi nimi i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství. V pobřežní Haifě bylo evakuováno už na 75 tisíc osob a dalších několik set lidí na jiných místech.
Požár v Bejt Meiru u Jeruzaléma
Požár v Bejt Meiru u Jeruzaléma | Foto: Reuters

Jeruzalém - V Izraeli pokračuje úsilí uhasit požáry, které od úterý hoří na několika místech země. Nově v noci začalo hořet v Bejt Meiru u Jeruzaléma, kde oheň vážně poškodil deset domů. Police se podle izraelských médií stále více kloní k tomu, že část požárů byla založena úmyslně s politickým motivem.

Podle policie bylo dosud v souvislosti se žhářstvím zadrženo 12 osob, nově v noci na pátek tři lidé spojovaní se zažehnutím ohně v Bejt Meiru. Lidé z nejohroženějších domů tam byli evakuováni, nikomu z nich se nic nestalo.

Izraelská televize uvedla, že ve čtvrtek večer v zemi hořelo na 200 místech. V pobřežní Haifě bylo evakuováno na 75 000 osob a dalších několik set lidí na jiných místech. V noci na dnešek ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan řekl, že je "situace pod kontrolou". Kvůli dýchacím potížím bylo ošetřeno 90 osob. Nemocnice zůstávají v pohotovosti, pouze jeden člověk utrpěl zranění.

Z vyšetřování postupně vychází najevo, že část požárů byla založena úmyslně, což je případ města Zichron Jaakov u Haify. Police v tomto případě o úmyslu nepochybuje. Mezi zadrženými je i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství.

V Haifě, z níž bylo ve čtvrtek hlášeno několik ohnisek, se situaci podařilo stabilizovat, evakuovaní se tak začali postupně vracet domů. Na místech zůstaly záchranářské týmy, které mají zabránit opětovnému vzplanutí ohně kvůli suchému počasí a silnému větru. Bez elektřiny je ve třetím největším izraelském městě stále na 700 domů.

Jeden z požárů se dnes odpoledne rozšířil i směrem k vesnici Nataf na předměstí Jeruzaléma. Místní úřady kvůli tomu evakuovaly všechny z tamních obyvatel. Jeden ze svědků uvedl, že požár způsobila zápalná bomba vyslaná na obci ze sousední arabské vesnice.

Požáry dosud zničily na 750 hektarů lesa a pozemků mimo města. Palestinská samospráva oznámila, že ji izraelská vláda požádala o pomoc s likvidací požárů a že s tím palestinské úřady souhlasí. Několik ohňů hoří na palestinských územích v blízkosti měst Ramalláh a Nábulus. Situaci zhoršuje silný vítr i sucho, které v zemi panovalo v minulých měsících.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o situaci již ve čtvrtek hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který řekl, že Rusko poskytne na pomoc dvě letadla. Do hašení jsou zapojeny také letouny vyslané z Řecka, Itálie, Chorvatska, Turecka a Kypru. Nově rovněž oznámily vyslání pomoci i Spojené státy, Egypt, Jordánsko a Ázerbájdžán. Do země pošlou letouny, vrtulníky či hasiče.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii, kterou prosazovala Česká republika.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy