Izrael dál hasí požáry. Policie hovoří o zápalné bombě z arabské vesnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2016 18:47
Už čtvrtým dnem Izrael trápí požáry, v noci na pátek začalo hořet i v Bejt Meiru u Jeruzaléma. Podle policie byla část požárů založena úmyslně. Zatčeno bylo několik podezřelých, mezi nimi i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství. V pobřežní Haifě bylo evakuováno už na 75 tisíc osob a dalších několik set lidí na jiných místech.
Požár v Bejt Meiru u Jeruzaléma
Požár v Bejt Meiru u Jeruzaléma | Foto: Reuters

Jeruzalém - V Izraeli pokračuje úsilí uhasit požáry, které od úterý hoří na několika místech země. Nově v noci začalo hořet v Bejt Meiru u Jeruzaléma, kde oheň vážně poškodil deset domů. Police se podle izraelských médií stále více kloní k tomu, že část požárů byla založena úmyslně s politickým motivem.

Podle policie bylo dosud v souvislosti se žhářstvím zadrženo 12 osob, nově v noci na pátek tři lidé spojovaní se zažehnutím ohně v Bejt Meiru. Lidé z nejohroženějších domů tam byli evakuováni, nikomu z nich se nic nestalo.

Izraelská televize uvedla, že ve čtvrtek večer v zemi hořelo na 200 místech. V pobřežní Haifě bylo evakuováno na 75 000 osob a dalších několik set lidí na jiných místech. V noci na dnešek ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan řekl, že je "situace pod kontrolou". Kvůli dýchacím potížím bylo ošetřeno 90 osob. Nemocnice zůstávají v pohotovosti, pouze jeden člověk utrpěl zranění.

Z vyšetřování postupně vychází najevo, že část požárů byla založena úmyslně, což je případ města Zichron Jaakov u Haify. Police v tomto případě o úmyslu nepochybuje. Mezi zadrženými je i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství.

V Haifě, z níž bylo ve čtvrtek hlášeno několik ohnisek, se situaci podařilo stabilizovat, evakuovaní se tak začali postupně vracet domů. Na místech zůstaly záchranářské týmy, které mají zabránit opětovnému vzplanutí ohně kvůli suchému počasí a silnému větru. Bez elektřiny je ve třetím největším izraelském městě stále na 700 domů.

Jeden z požárů se dnes odpoledne rozšířil i směrem k vesnici Nataf na předměstí Jeruzaléma. Místní úřady kvůli tomu evakuovaly všechny z tamních obyvatel. Jeden ze svědků uvedl, že požár způsobila zápalná bomba vyslaná na obci ze sousední arabské vesnice.

Požáry dosud zničily na 750 hektarů lesa a pozemků mimo města. Palestinská samospráva oznámila, že ji izraelská vláda požádala o pomoc s likvidací požárů a že s tím palestinské úřady souhlasí. Několik ohňů hoří na palestinských územích v blízkosti měst Ramalláh a Nábulus. Situaci zhoršuje silný vítr i sucho, které v zemi panovalo v minulých měsících.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o situaci již ve čtvrtek hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který řekl, že Rusko poskytne na pomoc dvě letadla. Do hašení jsou zapojeny také letouny vyslané z Řecka, Itálie, Chorvatska, Turecka a Kypru. Nově rovněž oznámily vyslání pomoci i Spojené státy, Egypt, Jordánsko a Ázerbájdžán. Do země pošlou letouny, vrtulníky či hasiče.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 43 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy