Izrael dál hasí požáry. Policie hovoří o zápalné bombě z arabské vesnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2016 18:47
Už čtvrtým dnem Izrael trápí požáry, v noci na pátek začalo hořet i v Bejt Meiru u Jeruzaléma. Podle policie byla část požárů založena úmyslně. Zatčeno bylo několik podezřelých, mezi nimi i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství. V pobřežní Haifě bylo evakuováno už na 75 tisíc osob a dalších několik set lidí na jiných místech.
Požár v Bejt Meiru u Jeruzaléma
Požár v Bejt Meiru u Jeruzaléma | Foto: Reuters

Jeruzalém - V Izraeli pokračuje úsilí uhasit požáry, které od úterý hoří na několika místech země. Nově v noci začalo hořet v Bejt Meiru u Jeruzaléma, kde oheň vážně poškodil deset domů. Police se podle izraelských médií stále více kloní k tomu, že část požárů byla založena úmyslně s politickým motivem.

Podle policie bylo dosud v souvislosti se žhářstvím zadrženo 12 osob, nově v noci na pátek tři lidé spojovaní se zažehnutím ohně v Bejt Meiru. Lidé z nejohroženějších domů tam byli evakuováni, nikomu z nich se nic nestalo.

Izraelská televize uvedla, že ve čtvrtek večer v zemi hořelo na 200 místech. V pobřežní Haifě bylo evakuováno na 75 000 osob a dalších několik set lidí na jiných místech. V noci na dnešek ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan řekl, že je "situace pod kontrolou". Kvůli dýchacím potížím bylo ošetřeno 90 osob. Nemocnice zůstávají v pohotovosti, pouze jeden člověk utrpěl zranění.

Z vyšetřování postupně vychází najevo, že část požárů byla založena úmyslně, což je případ města Zichron Jaakov u Haify. Police v tomto případě o úmyslu nepochybuje. Mezi zadrženými je i muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství.

V Haifě, z níž bylo ve čtvrtek hlášeno několik ohnisek, se situaci podařilo stabilizovat, evakuovaní se tak začali postupně vracet domů. Na místech zůstaly záchranářské týmy, které mají zabránit opětovnému vzplanutí ohně kvůli suchému počasí a silnému větru. Bez elektřiny je ve třetím největším izraelském městě stále na 700 domů.

Jeden z požárů se dnes odpoledne rozšířil i směrem k vesnici Nataf na předměstí Jeruzaléma. Místní úřady kvůli tomu evakuovaly všechny z tamních obyvatel. Jeden ze svědků uvedl, že požár způsobila zápalná bomba vyslaná na obci ze sousední arabské vesnice.

Požáry dosud zničily na 750 hektarů lesa a pozemků mimo města. Palestinská samospráva oznámila, že ji izraelská vláda požádala o pomoc s likvidací požárů a že s tím palestinské úřady souhlasí. Několik ohňů hoří na palestinských územích v blízkosti měst Ramalláh a Nábulus. Situaci zhoršuje silný vítr i sucho, které v zemi panovalo v minulých měsících.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o situaci již ve čtvrtek hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který řekl, že Rusko poskytne na pomoc dvě letadla. Do hašení jsou zapojeny také letouny vyslané z Řecka, Itálie, Chorvatska, Turecka a Kypru. Nově rovněž oznámily vyslání pomoci i Spojené státy, Egypt, Jordánsko a Ázerbájdžán. Do země pošlou letouny, vrtulníky či hasiče.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy