"Veselý" klokan, papoušci i koalové. Tato zvířata nejvíce ohrožují požáry v Austrálii

Simone Radačičová Simone Radačičová
15. 1. 2020 12:44
Nad australskou buší se vznáší helikoptéra. Na místech pod ní je vidět spálená zem. Jeden z mužů na palubě najednou začne z velkých přepravek sypat čerstvou zeleninu, hlavně pak mrkev nebo batáty. Je to operace Rock Wallaby, tedy klokan skalní. Úřady v Austrálii se tak snaží pomoci zvířatům, která sice přežila požáry, ale nemají dostatek potravy a hladoví.

Právě klokan skalní, po kterém Australané pojmenovali záchrannou operaci, patří mezi ohrožené druhy. 

Zemi spalují vysoké teploty a požáry od loňského září. Ohně už sežehly oblast větší než Švýcarsko a stále se je na některých místech nedaří uhasit. 

Před rychle se šířícími požáry nedokázalo uprchnout mnoho zvířat. Uhynul jak velký počet těch hospodářských, tak i volně žijících - savců, plazů, ptáků a hmyzu. Mezi nimi jsou i chránění a ohrožení živočichové, z toho někteří se vyskytují právě jen v Austrálii. 

Není jasné, kolik zvířat kvůli požárům uhynulo. Je velmi pravděpodobné, že se to ani nikdy přesně vědět nebude. K dispozici jsou tak jen nepřesné odhady. 

Ekolog Chris Dickman z Univerzity v Sydney vypočítal, že po celé Austrálii uhynula více než miliarda zvířat. Toto číslo ale nezahrnuje ryby, žáby, netopýry a hmyz. 

Dickman pro svůj odhad využil analýzu z roku 2007, která se zabývá dopadem odlesňování a čištění buše na populace savců, ptáků a plazů v australském státě Nový Jižní Wales. Pro své aktuální výpočty pak zjednodušeně řečeno využil údaje z tohoto státu a rozšířil je na celou Austrálii.

"Podobné události mohou urychlit proces vyhynutí u řady druhů. Jsou to velmi smutné časy," uvedl k aktuálním požárům profesor Dickman pro americké rádio NPR.

Někteří vědci ale uvádí, že tato čísla nemusí být reálná. Prý neberou v potaz přirozený instinkt, který zvířatům velí před nebezpečím uprchnout. "Jsem přesvědčen, že v Africe, kde pracuji, uhyne kvůli požárům jen málo ptáků. Mohou před nimi uletět pryč. A stejné to bude i v Austrálii," uvedl pro britský server BBC Colin Beale, ekolog z Univerzity v Yorku.

"Neříkáme, že to číslo je špatně. Počet uhynulých zvířat se ale vyčíslit nedá. Média a veřejnost jsou hladové po číslech, ale realita je taková, že to nikdo přesně neví," řekl pro americký deník New York Times profesor Corey Bradshaw z Flinders University v Adelaide. 

I když se však některým ze zvířat podaří požáry přežít, tak jim nyní hrozí hlad, protože vegetace je spálená. Požáry zničily celé ekosystémy a může trvat léta, než se obnoví. Přeživší zvířata jsou navíc zranitelnější pro predátory - nejvíce je mohou ohrozit lišky nebo kočky, které v Austrálii patří mezi nepůvodní druhy. Otázkou je tedy přežití zvířat v dlouhodobém horizontu. 

I proto se australské úřady pokouší poskytnout hladovějícím zvířatům potravu. Z helikoptér jim už shodily na dvě tuny zeleniny. "Klokani skalní obvykle přežijí požáry, ale pak jsou ponecháni s omezeným přísunem potravin, protože ohně spálí vegetaci v jejich přirozeném prostředí," řekl médiím ministr pro energetiku a životní prostředí v Novém Jižním Walesu Matt Kean. Vláda tohoto státu jim hodlá pomáhat tak dlouho, dokud se vegetace neobnoví.

Symbolem zkázy je Klokaní ostrov

Jedním ze symbolů zkázy je i Klokaní ostrov, který patří mezi oblíbené turistické destinace. Požáry zničily asi třetinu ostrova, což dělá starosti ochranářům a ekologům. Jak napovídá jeho jméno, žijí zde klokani, ale také koalové, vakomyši nebo vzácný kakadu hnědohlavý. 

Ještě v roce 1990 na ostrově žilo 150 kakaduů. Díky práci ochranářů se podařilo jejich počet navýšit na 400. Kolik z nich ale požáry přežilo, není jasné. I tady požáry zničily oblasti, kde se ptáci rozmnožují a žijí.

Ohrožená je také tamní populace medvídků koala. Ještě před požáry jich tam žilo 50 tisíc, a dokonce se přemnožili. Tamní koaly totiž nezasáhly bakterie chlamydií, jež trápí jedince z pevninské Austrálie a způsobují u nich slepotu nebo neplodnost. Nyní se ale odhaduje, že požáry zahubily až polovinu koalů na ostrově.

Ochranáři tu natočili doslova apokalyptické snímky. Nyní se snaží pomoci zraněným živočichům, které převáží do rychle zřízených veterinárních středisek. U některých zvířat jsou ale zranění natolik vážná, že je raději veterináři uspí. "Je to zázrak, když tu najdeme nějaké zvíře naživu," uvedla pro britský deník The Guardian Kelly Donithanová z nevládní organizace na ochranu zvířat Humane Society International. 

Ochranáři se navíc musí starat i o hladovějící tvory. "Bohužel je krajina natolik zničená, že mnohá zvířata tu nemohou zůstat, protože by neměla co jíst ani pít. Takže se o ně musíme postarat."

V ohrožení jsou vačnatci i ptáci

Australská vláda už přislíbila pomoc 50 milionů australských dolarů (přes 780 milionů korun) na záchranu ohrožených druhů. Ochranáři současně zveřejnili seznam těch, které požáry ohrožují nejvíce. Jsou na něm vedle zmíněného kakadua hnědohlavého, medvídků koala a vakomyši z Klokaního ostrova také například ptáci medosavka žlutočerná, papoušek zemní západní a papoušek zemní východní nebo vačnatci vakovec létavý a vakoplch trpasličí. 

Na seznamu je také ohrožený klokan quokka, kterého kdysi list Huffington Post označil za "nejšťastnější zvíře na světě". Žije převážně na ostrově Rottnest, pak také na několika málo místech pevninské Austrálie. A jedno z nich, konkrétně národní park Stirling Range na západě země, zasáhly silné požáry.

Video: Vážně popáleného medvídka koalu z plamenů osvobodila náhodná kolemjdoucí 

Vážně popáleného medvídka koalu z plamenů osvobodila náhodná kolemjdoucí | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy