Austrálie dál hoří. Nebe se zbarvilo do ruda, Canberra má nejhorší vzduch na světě

Simone Radačičová Simone Radačičová
6. 1. 2020 20:56
Obloha zbarvená do ruda, popel padající z nebe nebo dusivý štiplavý vzduch. Austrálie má za sebou další víkend poznamenaný bojem proti neutuchajícím požárům, které sužují kontinent už od září. Slavná opera v Sydney kvůli znečištění není ani vidět, v hlavním městě Canbeře je vůbec nejhorší vzduch na světě.

Výhled do dalších týdnů navíc není příznivý. Australský premiér Scott Morrison varoval, že ničivé požáry možná mohou pustošit Austrálii ještě měsíce. 

Země má s požáry letité zkušenosti. I v historii se potýkala s velkými ohni. Tentokrát je ale situace jiná. Ohnisek je příliš mnoho a jsou rozptýlena. Trápí různé oblasti od pralesů po předměstí Sydney, popisuje americký list The Washington Post. A to společně s dlouhotrvajícím suchem, velmi vysokými teplotami a silným větrem komplikuje práci hasičů. 

O víkendu se podmínky v provinciích Victoria a Nový Jižní Wales, které patří k nejpostiženějším, alespoň na chvíli trochu zlepšily. Na některých místech dokonce padal lehký déšť. Úřady však varovaly, že nebezpeční stále trvá. "Jsme na neprobádaném území. Nemůžeme předstírat, že jsme si něčím podobným prošli v minulosti. Neprošli," uvedla k tomu Gladys Berejiklian, premiérka provincie Nový Jižní Wales. 

Přesto se požáry nadále šířily. Některá, hlavně přímořská města, jsou odříznuta od okolního světa. Úřady kvůli ohňům zavřely některé silnice i dálnice. Lidé tak mohou utéct jen po vodě. 

Australská vláda povolala na 3000 záloh, společně s letadly a vojenskými plavidly, aby pomohly hasičům v boji proti plamenům. Americký list The New York Times to označil za vůbec největší akci od druhé světové války. Zálohy budou působit hlavně v odlehlejších oblastech a mají pomáhat i s evakuacemi. 

Premiér pod tlakem

Tisíce Australanů s obavami sledují zprávy a doufají, že se brzy zlepší počasí a utichne vítr. Meteorologové jim ale příliš nadějí nedávají. 

Například v oblíbeném výletním letovisku Sanctuary Point v Novém Jižní Walesu se mnozí připravují na nejhorší. 

"Jsme obklopeni požáry. V noci strachy nemohu spát," uvedla pro deník The Washington Post dvaaosmdesátiletá Farrugia Sammutová. Dodala, že naposledy měla takový strach za druhé světové války, když žila na tehdy bombardované Maltě.

Kvůli požárům je pod stále silnějším tlakem i premiér Morrison, který ještě nedávno zlehčoval dopady klimatických změn a patřil mezi nejsilnější zastánce další těžby uhlí v Austrálii. Země patří mezi největší světové exportéry uhlí, současně v přepočtu na počet obyvatel je i jedním z největších světových producentů skleníkových plynů. 

Aby Morrison ukázal svou podporu těžařům, před několika lety na zasedání parlamentu přinesl kostku z uhlí. 

Mnozí kritici premiérovi také vyčítají příliš pomalou reakci na aktuální sérii požárů. V polovině prosince, zatímco se země potýkala s vedry a požáry, odjel s rodinou na dovolenou na Havaj. Na nedávné návštěvě v městě Cobargo musel čelit rozlíceným obyvatelům. Nakonec celou návštěvu raději ukončil dříve. Video, které celou situaci zachycuje, se ale rychle rozšířilo po sociálních sítích a stalo se jedním ze symbolů nálad v australské společnosti. 

Nyní její část požaduje, aby rázněji zasáhl proti klimatickým změnám a výrazněji navýšil rozpočet hasičům.  

Požáry v Austrálii vyvolaly také vlnu solidarity. Peníze na boj proti ohňům už přislíbila australská herečka Nicole Kidmanová nebo americká zpěvačka Pink. Česká tenistka Petra Kvitová slíbila, že za každé eso zahrané na turnajích v Austrálii pošle 150 dolarů.

Uplynulý rok byl v Austrálii nejteplejší a současně i nejsušší. Kvůli tomu se období, kdy zemi trápí požáry, odstartovalo dříve, už v září. Od tohoto měsíce si požáry vyžádaly nejméně 24 obětí. Zemřely stovky tisíc zvířat od ovcí po oblíbené maskoty Austrálie, medvídky koala. Ekonomické školy se zatím nedají vyčíslit. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy