reklama
 
 

Požár v Portugalsku se stále nepodařilo zkrotit. V ohni zemřelo 64 lidí

Aktualizováno 20. 6. 2017 22:29
Rozsáhlý požár, který v Protugalsku hoří již od víkendu, se hasičům stále nepodařilo dostat pod kontrolu. V plamenech zemřelo již 64 lidí, dalších 135 je zraněných. Portugalské záchranné složky čelí kritice, že na neštěstí reagovaly pomalu a navíc neuzavřely silnici, na níž uvízlo v plamenech a zahynulo mnoho lidí. Portugalský premiér tak nařídil postup záchranářů úřady prošetřily.

Lisabon - Hasiči v Portugalsku stále ještě nezvládli rozsáhlý požár, který od víkendu v centrální části země usmrtil již 64 lidí a 135 jich zranil. Pod kontrolou mají dosud 85 procent zasaženého území. Portugalská civilní obrana mezitím večer dementovala svou dřívější zprávu, že při boji s živlem havaroval letoun typu Canadair. Informační zmatek podle ní mohla způsobit exploze plynové lahve.

Proti ohni v oblasti Pedrógao Grande, který přiživují vysoké teploty překračující 40 stupňů Celsia a silný nárazový vítr, bojuje tisícovka hasičů.

Požár, který způsobil patrně blesk, zatím zničil zhruba 26 000 hektarů území. Zasáhl mimo jiné izolované lokality obývané převážně seniory.

Hasiči podle agentury AP doufají, že se jim požár v oblasti podaří dostat pod kontrolu ve středu, i když meteorologové předpovídají nejvyšší denní teplotu až 43 stupňů Celsia.

Portugalský premiér António Costa v úterý podle agentury Reuters požádal úřady, aby vypracovaly zprávu o tom, v čem záchranné složky při zásahu selhaly. Reagoval tak na kritiku svědků, podle nichž byli záchranáři pomalí. Costa požádal také o vysvětlení, proč nebyla uzavřena silnice, na níž mnoho lidí uvízlo ve svých autech a zahynulo.

Velitel civilní ochrany Victor Vaz Pinto v úterý varoval před dalším znepokojivým požárem ve vesnici Góis dále na sever.

autor: ČTK | 20. 6. 2017 19:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama