Velký požár v Kalifornii už hasiči zvládají, lidé se vracejí domů. Policie má problém s rabováním

ČTK ČTK
19. 8. 2016 7:39
Hasiči v Kalifornii zatím dostali pod kontrolu zhruba pětinu hořícího území. Evakuovaní lidé se pomalu začínají vracet do svých domovů. Situace ale využívají zločinci, kteří rabují v opuštěných domech. Policie proto zadržela už tři osoby. I když začínají mít hasiči situaci pod kontrolou, na severozápadě od Los Angeles vypukl nový požár.
Požáry v Kalifornii.
Požáry v Kalifornii. | Foto: Reuters

Los Angeles Hasiči v Kalifornii už částečně dostali pod kontrolu rozsáhlý požár v okrese San Bernardino. Neupřesněná část z 82 tisíc evakuovaných lidí se proto může vrátit do svých domovů, uvedl v pátek (ve čtvrtek místního času) deník Los Angeles Times. Starosti ale hasičům začal dělat nový požár, který vypukl v oblasti města Santa Barbara na tichomořském pobřeží a rychle se šíří.

U San Bernardina asi 100 kilometrů východně od Los Angeles plameny spálily plochu o rozloze 145 kilometrů čtverečních. Hasiči zatím dostali pod kontrolu zhruba pětinu hořícího území. Bezpečná je podle nich situace v okolí obcí East Oak Hills a South Hesperia, kam už se mohou vrátit obyvatelé původně evakuovaných domů.

Kromě boje proti plamenům se musí úřady u San Bernardina vypořádat také se zločinci, kteří pohromy využívají. Ve čtvrtek policie zadržela tři osoby, které podezřívá z rabování v evakuovaných domech.

Nový požár navíc vypukl nedaleko Santa Barbary asi 100 kilometrů severozápadně od Los Angeles. Od čtvrtka, kdy úřady poprvé zaznamenaly plameny, už shořely dva čtvereční kilometry porostu a silný vítr ve spojení s dlouhodobým suchem a teplotami přes 30 stupňů Celsia přispívá k šíření ohně.

 

Právě se děje

Další zprávy