reklama
 
 

Požár u Madridu na největší evropské skládce pneumatik polevuje, lidé se vrací domů

14. 5. 2016
Vláda autonomní oblasti Kastilie-La Mancha, kde se skládka nachází, vydala povolení k návratu zhruba 10 tisíc lidí do městečka Seseňa. To bylo v průběhu pátku zaplaveno oblaky štiplavého kouře plného jedovatých zplodin. I pro sobotu ale pro obyvatele platí důrazné doporučení, aby nechali zavřená okna. Požár, který byl podle podezření úřadů založen úmyslně, vypukl v pátek asi dvě hodiny po půlnoci a kvůli větru se rychle rozšířil. Na skládce bylo asi pět milionů pneumatik. Jde tak o největší skládku pneumatik ve Španělsku a podle listu El Mundo rovněž o největší skládku svého druhu v Evropě.

Madrid - Požár, který v pátek vypukl na mohutné skládce pneumatik nedaleko španělské metropole Madridu, začal polevovat. Tisíce lidí, kteří byli z blízkého okolí skládky evakuováni, se tam mohou vrátit domů. Úřady zároveň zmírnili stupeň ohrožení na ten nejnižší, uvedl v sobotu na svém serveru španělský deník El País.

Vláda autonomní oblasti Kastilie-La Mancha, kde se skládka nachází, vydala povolení k návratu zhruba 10 tisíc lidí do městečka Seseňa. To bylo v průběhu pátku zaplaveno oblaky štiplavého kouře plného jedovatých zplodin. I pro sobotu ale pro obyvatele platí důrazné doporučení, aby nechali zavřená okna.

Požár se sice podařilo hasičům lokalizovat, ale než uhasnou poslední zbytky doutnajícího kaučukového odpadu, potrvá ještě tři až čtyři dny. "Kouř je méně agresivní a plameny jsou slabší," poznamenal ministr zemědělství regionální vlády.

Požár, který byl podle podezření úřadů založen úmyslně, vypukl v pátek asi dvě hodiny po půlnoci a kvůli větru se rychle rozšířil. Na místě zasahovala více než desítka hasičských sborů, do hašení byly zapojeny i vrtulníky s obřími nádržemi na vodu.

Na skládce bylo asi pět milionů pneumatik. Jde tak o největší skládku pneumatik ve Španělsku a podle listu El Mundo rovněž o největší skládku svého druhu v Evropě.

Skládku provozovala původně firma Disfilt, která se podle rejstříku zaměřovala na výrobu a recyklaci pneumatik. V roce 2003 soud skládku zakázal kvůli ekologickým předpisům. Od té doby dostala firma řadu pokut a její majitel byl v roce 2009 odsouzen na tři měsíce do vězení.

Video: Reuters |  01:02

autor: ČTK | 14. 5. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama