Neúnavný boj s ohněm: Katedrálu zachraňovaly čtyři stovky hasičů, vodní děla i roboti

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 4. 2019 20:16
První zprávu o kouři v pařížské katedrále Notre-Dame dostali hasiči dvacet minut po pondělní šesté hodině večer. Oheň a dým lidé poprvé spatřili zvenku kolem věže na střeše katedrály o půl hodiny později.
Více než 400 hasičů se pokoušelo zvládnout pondělní požár slavné katedrály Notre-Dame v Paříži. | Video: twitter Pompiers de Paris

Plameny postupně zachvátily celou střechu, nad městem stoupal mohutný sloup silného kouře. Věž se zřítila pět minut po sedmé hodině.

První zprávy byly skličující. Náměstek ministra vnitra oznámil, že Notre-Dame možná hasiči přes veškerou snahu nezachrání. S plameny bojovaly na čtyři stovky požárníků za pomoci osmnácti vodních děl. Hasiči nasadili také roboty.

Další vývoj ale nejhorší obavy nepotvrdil. Vydržela klenba, požár nezničil dvě přední věže, dominanty stavby. Oheň přečkaly i některé skleněné vitráže a varhany. Vzácné předměty hasiči stihli přemístit do bezpečí.

Některé sochy restaurátoři kvůli opravám odvezli z katedrály už dříve.

Deset minut před jedenáctou hodinou večer generál Jean-Claude Gallet, velitel pařížského hasičského sboru, oznámil, že dvě věže jsou zachráněny a budova se nezřítí. Úplné uhašení požáru potvrdili hasiči v úterý v šest hodin ráno.

Opravit střechu, tak aby co nejvíce připomínala tu původní, bude podle Bertranda de Feydeaua z Nadace kulturního dědictví, která má na starosti ochranu a opravu památek ve Francii, problém. Strop postavili před 800 lety z obrovských kmenů dubů, které nyní nejsou k dispozici.

"Nemáme prostě takové stromy, které stavitelé použili ve 13. století," řekl Feyedau. Krovy pocházely z let 1220 až 1240.

Obnově ikonické stavby nicméně mají pomoct peníze od nejbohatších Francouzů, firem i drobných dárců. Bernard Arnault, který ovládá největší luxusní konglomerát na světě LVMH, slíbil, že přispěje 200 miliony eur (v přepočtu 5,2 miliardami). Stejnou část poskytne i rodina dědiců kosmetického impéria L'Oréal. Sto milionů eur pak dá ropná společnost Total.

Policie zatím pracuje s verzí, že tragédie souvisí s rekonstrukčními pracemi uvnitř budovy. Vyšetřovatelé už vyslechli stavební dělníky, kteří pracovali na lešení v době vypuknutí požáru.

"Událost vyšetřujeme jako nehodu, ne jako žhářství," potvrdil mluvčí pařížské prokuratury. Na případu pracuje pět vyšetřovatelů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v projevu k národun řekl, že chce, aby byla obnova katedrály dokončena do pěti let.

Video: Podívejte se do katedrály Notre-Dame před požárem a po něm

Ničivému ohni bylo v pařížské katedrále Notre-Dame vystaveno sousoší Piety, vzácná Madona s dítětem nebo unikátní varhany a vitrážová okna. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy