Požár na Kanárských ostrovech zuří dál, hasiči už evakuovali 8000 lidí

ČTK ČTK
19. 8. 2019 10:11
Požár na španělském ostrově Gran Canaria zničil od soboty už na 5000 hektarů a bylo kvůli němu evakuováno asi 8000 lidí, uzavřena je také desítka silnic. Řekl to v pondělí španělskému rozhlasu Cadena SER šéf místní civilní obrany Federico Grillo. Podle něj boj s plameny ztěžuje nepřístupný horský terén v národním parku, kde je jeho hlavní ohnisko, v některých místech je podle Grilla nyní požár "zcela mimo možnost dostat ho pod kontrolu". Do boje s ohněm je nasazeno na 700 lidí a 16 letadel.
Lesní požár na Gran Canarii není pod kontrolou. | Video: Associated Press

Podle předsedy regionální vlády Kanárských ostrovů Ángela Víctora Torrese jde o nebývalý požár. Pod kontrolu se ho podle něj zřejmě nepodaří dostat ještě tři dny, řekl v noci novinářům Torres.

"Ekologickým škodám už se vyhnout nedá, nyní je důležité zachránit lidi," dodal. Od soboty bylo evakuováno na 8000 lidí z desítky obcí.

Plameny zasáhly přírodní park Tamadaba, práci ztěžuje hasičům vnitrozemský horský terén i klimatické podmínky. Ostrov Gran Canaria zažil v posledních dnech více než 30stupňové teploty a vlhkost vzduchu dosahovala 30 procent, nyní je asi 10procentní. I na pondělí předpovídají meteorologové teploty přes 30 stupňů, klesat by měly začít v noci na úterý.

Podle šéfa místní civilní obrany Grilla je nyní jediná možnost, jak požár hasit, ze vzduchu, práce pozemního personálu by tam podle něj byla "sebevražda". Plameny v některých částech parku šlehaly až do výšky 50 metrů. Oheň se nyní šíří z parku na severozápadě ostrova na jihozápad.

Premiér Kanárských ostrovů v noci novinářům také řekl, že v neděli hasiči použili ve snaze požár stabilizovat na 800 tisíc litrů vody.

 

Právě se děje

Další zprávy