Požár devastuje ostrov Madeira, shořel i pětihvězdičkový hotel. Evakuováno bylo přes tisíc lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 10. 8. 2016 15:55
Lesní požáry se rozšířily, v noci zasáhly i centrum hlavního města Funchalu, kde spálily i několik domů. Portugalská média hovoří nejméně o třech obětech a více než tisícovce evakuovaných. Oheň rozdmýchává vítr, který na ostrov směřuje ze severní Afriky. Hasičům ztěžuje práci drsný terén, strmé kopce a hustě zarostlé oblasti.
Záběry z Funchalu.
Záběry z Funchalu. | Foto: Reuters

Funchal - Požáry na turisty oblíbeném portugalském ostrově Madeira v Atlantickém oceánu už vyhnaly z domovů a hotelů více než tisíc lidí, zasáhly i hlavní město Funchal.

Shořelo i několik domů, včetně pětihvězdičkového hotelu, v nichž podle portugalské agentury Lusa zemřeli nejméně tři lidé. Další osoba se pohřešuje.

Hospitalizováno bylo více než 300 lidí. Asi 80 z nich podle serveru Diário de Noticias zůstává v nemocnici. Ve městě žije okolo 111 000 lidí.

Podle odhadu Asociace cestovních kanceláří ČR je na ostrově mezi 2500 až 3000 Čechů, z toho přibližně polovina využila služeb českých cestovních kanceláří.

"Moje vlastní cestovní kancelář musela zrušit několik pobytů, protože přímo shořel hotel, ve kterém měli klienti bydlet," řekl ČTK místopředseda asociace Jan Papež.

České ministerstvo zahraničí nemá podle mluvčí Michaeli Lagronové žádné informace o případných zraněných či ohrožených českých občanech.

Na prach shořel i hotel.
Na prach shořel i hotel. | Foto: Reuters

Plameny rozdmýchává vítr

Oheň na hustě zalesněném ostrově zuří od pondělka. Při hašení hasičům ztěžuje práci drsný terén, strmé kopce a hustý porost.

Plameny navíc rozdmýchává i vítr, který na ostrov směřuje ze severní Afriky.

Místní úřady očekávají v nejbližších hodinách další posilu požárníků z Lisabonu, odkud v noci přiletěl vojenský letoun s desítkami hasičů.

Ostrov o rozloze asi 750 kilometrů čtverečních leží severozápadně od Afriky. Na záběrech portugalské televize byl vidět mohutný kouř valící se na Funchal. Evakuováno bylo i nákupní centrum a nemocnice.

Záběr z Funchalu.
Záběr z Funchalu. | Foto: Reuters

Místní policie oznámila, že zadržela pyromana, který je podezřelý, že způsobil jeden z požárů na ostrově, které mají několik ohnisek. Podle španělského deníku El Mundo jde o čtyřiadvacetiletého muže.

Požáry zuří i na pevnině

Požáry vypukly minulý týden i na portugalské pevnině, zejména na severozápadě země. Přiživují je teploty nad 30 stupňů Celsia.

Podle portugalského úřadu pro civilní ochranu ve středu zuřilo dvanáct velkých požárů. Média informovala i o zhruba stovce menších. Na pevnině proti nim zasahuje okolo 3000 hasičů, ze vzduchu jim pomáhají i letadla a vrtulníky.

U města Viseau, které leží asi 290 kilometrů severně od Lisabonu, musela být uzavřena dálnice. Řada silnic je zavřená i v okolí města Agueda (asi 50 kilometrů jižně od Porta), kde oheň přerušil i dodávky elektrického proudu.

S lesními požáry se od minulé středy potýkají hasiči také na španělských Kanárských ostrovech, kde na ostrově La Palma plameny zničily již přes 4800 hektarů lesa.

Záběr z Funchalu.
Záběr z Funchalu. | Foto: Reuters

Ve středu si tam požáry, které neúmyslně založil mladý německý bezdomovec, vyžádaly jednu oběť.

Les hoří i v severošpanělské Galicii u hranic s Portugalskem. Tři velké požáry v provincii Pontevedra spálily již přes 500 hektarů lesa.

Video:
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy