Jižní Súdán se blíží k vytouženému míru, z vůdce povstalců je viceprezident

ČTK ČTK
26. 4. 2016 16:59
Povstalecký vůdce Riek Machar se v úterý vrátil do jihosúdánské metropole Juba, kde nedlouho nato složil slib viceprezidenta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna loňského roku, která má vést k ukončení krvavého konfliktu v zemi. Původně měl Machar dorazit již před týdnem, a existovaly proto obavy, že by mírová dohoda mohla být narušena. Jižním Súdánem, nejmladší zemí světa a zároveň jedním z nejchudších států, zmítal konflikt od prosince roku 2013. V něm proti sobě stály síly loajální prezidentovi Salvu Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti měly i etnické pozadí: Machar pochází z kmene Neurů a Kiir z mene Dink.
Reik Machar po příletu do Juby.
Reik Machar po příletu do Juby. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy