Povstalci z Gomy neodejdou, chystají se na armádu

ČTK ČTK
27. 11. 2012 14:02
Rebelové požadují rozhovory s prezidentem Konga či propuštění politických vězňů
Členové povstalecké skupiny M23 střeží zbraně, které jim odevzdali konžští vojáci.
Členové povstalecké skupiny M23 střeží zbraně, které jim odevzdali konžští vojáci. | Foto: Reuters

Goma - Konžská povstalecká skupina Hnutí 23. března (M23) neodejde z obsazeného milionového města Goma a je připravena utkat se s konžskou armádou.

Podle agentury AP to prohlásil její politický vůdce Jean-Marie Runiga. Předtím skupina naznačila, že z Gomy, kterou obsadila nedávno, odejde za určitých podmínek.

Žádala rozhovory s prezidentem Josephem Kabilou, propuštění politických vězňů a rozpuštění volební komise.

Vládní mluvčí Lambert Mende to ale označil za frašku. "Je to fraška, to je to pravé slovo. Jestliže každý den přijdou s novými požadavky, je to směšné. Nepohybujeme se už v rámci skutečnosti," řekl.

Boj za Tutsie

Runiga prohlásil, že skupina je připravena bojovat proti armádě. V předchozích regionálních rozhovorech bylo stanoveno, že M23 musí z Gomy odejít do pondělní půlnoci, což se nestalo.

M23 vznikla před sedmi měsíci. Založili ji povstalci, kteří předtím bojovali v řadách armády. Skupinu údajně podporují Uganda a Rwanda, což však oba státy popírají. Mezi hlavní požadavky rebelů patří lepší ochrana menšinového etnika Tutsiů na východě Konga, k němuž většina členů M23 náleží a které vládne Ugandě a Rwandě.

Vojenský velitel M23 Sultani Makenga v pondělí odjel vyjednávat do Ugandy. Podle tamních zdrojů prý souhlasil se stažením z Gomy i z dalšího obsazeného města Sake, a to do úterního odpoledne.

 

Právě se děje

Další zprávy