Povstalci ve střední Africe obsadili další město

ČTK ČTK
29. 12. 2012 23:40
Zřejmě to vyvolá další napětí před plánovanými mírovými rozhovory mezi rebely a vládou

Bangui - Povstalci ve Středoafrické republice obsadili v sobotu další město v centrální části země. Podle agentury AP to uvedl ministr územní správy tohoto afrického státu.

Rebelové v minulých týdnech během postupu k hlavnímu městu Bangui ovládli několik lokalit.

Obsazení města Sibut vzdáleného asi 185 kilometrů severně od metropole prý zřejmě vyvolá další napětí před plánovanými mírovými rozhovory mezi rebely a vládou.

Agentura Reuters uvedla, že vojáci, kteří společně s posilami ze sousedního Čadu strategické místo bránili, se z něj v pátek stáhli do jiného města, kde byly hlášeny střety.

Jistá obyvatelka Sibutu, která z města utekla, řekla, že rebelové stříleli a zabrali tamní strategická místa.

V hlavním městě Bangui, kde žije asi 600 tisíc lidí, byl vyhlášen zákaz nočního vycházení. Podle výnosu prezidenta republiky platí počínaje dneškem od 19:00 do 05:00 hodin místního času. Ulice v metropoli byly večer podle reportéra AFP prázdné a před mnoha zavřenými obchody stáli muži s mačetami, údajně kvůli obavám z drancování.

Vzpouru ve Středoafrické republice vede koalice Séléka, která od 10. prosince obsadila nejméně deset měst na severu a ve střední části této bývalé francouzské kolonie s přibližně 4,5 milionu obyvatel.

Povstání představuje dosud největší ohrožení pro prezidenta Françoise Bozizého. Rebelové vyhrožují, že ho svrhnou, pokud nebude dodržovat dřívější mírovou dohodu se zárukami pracovních příležitostí a peněz pro bývalé bojovníky.

Bozizého vláda a rebelové se v pátek dohodli na tom, že zasednou k jednacímu stolu. Mírová jednání by podle AP měla začít příští týden v Gabonu.

 

Právě se děje

Další zprávy