Povstalci v Tripolisu čekají na svou příležitost

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 7. 2011 5:00
Není to, jak to vypadá. Tripolis není věrný režimu, vysvětlují povstalci
Niz. Jeden z povstaleckých vůdců.
Niz. Jeden z povstaleckých vůdců. | Foto: CNN

Tripolis - Libyjské hlavní město Tripolis je médii prezentováno jako poslední bašta diktátora Muammara Kaddáfího.

Vládní činitelé vozí západní novináře ulicemi metropole a předvádějí jim davy oddaných občanů, kteří jsou údajně odhodlání položit za svého vůdce i život.

Přívrženci opozice, s nimiž v Tripolisu mluvil štáb americké televize CNN, ale vyprávějí jiný příběh. Vláda prý utváří mediální obraz sjednoceného lidu jen s vypětím všech sil a pravda je taková, že Tripolis už dávno není beze zbytku kontrolován skalními stoupenci libyjské vlády.

"Jejich cílem je vytvořit obraz Tripolisu jako pevnosti, která do posledního muže a ženy stojí za režimem a jeho vůdcem Kaddáfím. Nelze to ale označit za nic jiného než prostou lež," cituje CNN představitele opozice, který se kvůli strachu z vládních agentů představil jako Niz a rozhovor byl ochoten uskutečnit pouze přes Skype.

Například v únoru proběhlo v centru Tripolisu hned několik protirežimních demonstrací. Vládní síly ale od té doby podobné akce brutálně rozhánějí. 

Niz je podle svých slov hlavou Hnutí svobodné generace - opoziční iniciativy, která v Tripolisu operuje pod přísným utajením. Vzhledem k tomu, že je celé město ovládané prorežimními silami a agenty, jsou ale jejich možnosti omezené.

I tak ale podnikají alespoň symbolické akce, aby tím dali najevo, že i v hlavním městě žije a funguje opoziční hnutí. Nedávno kupříkladu v centru metropole zapálili jeden ze všudypřítomných obřích plakátů s portrétem Kaddáfího.

"Je to gesto, kterým chceme dát najevo, že v Tripolisu existuje opozice," vysvětluje Niz.

Za ten risk to stojí

Jediné spojení se svobodným světem zajišťuje Hnutí svobodné generace komunikační centrum napojené na satelit.

Kdyby tajná policie opoziční aktivisty vypátrala, mohli by být na místě zastřeleni. A oni jsou si toho velmi dobře vědomi.

"Myslím, že pro podstoupení takového rizika nastal ten pravý čas. Jedná se o možná nejdůležitější milník v našem životě. Všichni Libyjci, včetně mě, byli celých dvaačtyřicet let apatičtí. Teď je čas, aby všichni povstali a přidali se k opozici," říká přesvědčivě Niz.

Není zdaleka jediný, kdo takhle uvažuje, konstatuje reportér CNN. V hlavním městě jsou celé skupiny lidí, které čekají na ten správný okamžik. A povstalecké jednotky už jim jdou pomalu, ale jistě na pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy