Povodňová vlna se žene do Srbska a Chorvatska

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 6. 2013 15:40
Ve středu večer má Dunaj kulminovat na jihu Maďarska, ve čtvrtek za hranicemi
V Baji záchranáři a dobrovolníci stavěli protipovodňové zábrany celou noc.
V Baji záchranáři a dobrovolníci stavěli protipovodňové zábrany celou noc. | Foto: Reuters

Budapešť - Povodňová vlna se po Dunaji žene dál na jih na maďarská města Dunaföldvár a Mohács.

Do oblasti už proto spěchají armádní záchranářské týmy, hasiči i dobrovolníci. Jen vojáků by mělo být u hranic na 1200. Ze vzduchu jim asistují vrtulníky Mi-8 a Mi-17.

Situaci komplikuje vichr, jenž může v povodí řeky vyvracet stromy a poškodit přehradní hráze. V nárazech přesahuje rychlost větru 90 kilometrů v hodině.

Ve středu Dunaj kulminuje u obce Báta a města Baja na jihu země, u hranic se Srbskem a Chorvatskem by měla druhá nejdelší řeka Evropy kulminovat ve čtvrtek.

Poté se povodňová vlna přesune dál na jih. Hasiči už podél hranice vybudovali na 2,5 kilometru hrází a evakuovali několik desítek lidí. 

Vodohospodáři předpokládají, že v Baji, kde záchranáři a dobrovolníci protipovodňové zábrany stavěli celou noc, vystoupá hladina Dunaje na 775 centimetrů, tedy o 34 čísel výš než v roce 2002. Budované hráze jsou ale zhruba o 30 centimetrů vyšší než očekávaná hladina při kulminaci.

Povodně v Česku:

Maďarští vojáci pomůžou v Srbsku

Premiér Viktor Orbán přislíbil, že se spolu s povodňovou vlnou přesune do sousedního Srbska také tisícovka maďarských vojáků a pomůže se stavěním hrází.

Odborníci totiž varují: Vůbec největší škody může Dunaj napáchat v zemích jižně, respektive jihovýchodně od Maďarska. Tam nejsou na povodně tak připraveni jako v Budapešti, Bratislavě, Vídni či Praze.  

V Budapešti, kde hladina Dunaje v předchozích dnech vyšplhala na historické maximum 8,45 metru, i na dalších dříve zaplavených místech, už začínají sčítat škody. Půjdou do milionů forintů. Podle listu Magyar Hírlap vláda k pokrytí škod použije 51 miliard forintů (4,4 miliardy korun) z rozpočtových rezerv.

To v Německu už mají hrubý odhad škod hotový. Ukazuje se, že letošní povodně budou nákladnější než ty v roce 2002. Podle výpočtů agentury Fitch Ratings dosáhnou celkové škody asi 12 miliard eur (307 miliard korun), přičemž pojištěné škody a ztráty se pohybují mezi 2,5 a 3 miliardami eur (64 až 76,8 miliardy korun).

Povodně v Německu:

 

Právě se děje

Další zprávy