Povodňová vlna se žene do Srbska a Chorvatska

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 6. 2013 15:40
Ve středu večer má Dunaj kulminovat na jihu Maďarska, ve čtvrtek za hranicemi
V Baji záchranáři a dobrovolníci stavěli protipovodňové zábrany celou noc.
V Baji záchranáři a dobrovolníci stavěli protipovodňové zábrany celou noc. | Foto: Reuters

Budapešť - Povodňová vlna se po Dunaji žene dál na jih na maďarská města Dunaföldvár a Mohács.

Do oblasti už proto spěchají armádní záchranářské týmy, hasiči i dobrovolníci. Jen vojáků by mělo být u hranic na 1200. Ze vzduchu jim asistují vrtulníky Mi-8 a Mi-17.

Situaci komplikuje vichr, jenž může v povodí řeky vyvracet stromy a poškodit přehradní hráze. V nárazech přesahuje rychlost větru 90 kilometrů v hodině.

Ve středu Dunaj kulminuje u obce Báta a města Baja na jihu země, u hranic se Srbskem a Chorvatskem by měla druhá nejdelší řeka Evropy kulminovat ve čtvrtek.

Poté se povodňová vlna přesune dál na jih. Hasiči už podél hranice vybudovali na 2,5 kilometru hrází a evakuovali několik desítek lidí. 

Vodohospodáři předpokládají, že v Baji, kde záchranáři a dobrovolníci protipovodňové zábrany stavěli celou noc, vystoupá hladina Dunaje na 775 centimetrů, tedy o 34 čísel výš než v roce 2002. Budované hráze jsou ale zhruba o 30 centimetrů vyšší než očekávaná hladina při kulminaci.

Povodně v Česku:

Maďarští vojáci pomůžou v Srbsku

Premiér Viktor Orbán přislíbil, že se spolu s povodňovou vlnou přesune do sousedního Srbska také tisícovka maďarských vojáků a pomůže se stavěním hrází.

Odborníci totiž varují: Vůbec největší škody může Dunaj napáchat v zemích jižně, respektive jihovýchodně od Maďarska. Tam nejsou na povodně tak připraveni jako v Budapešti, Bratislavě, Vídni či Praze.  

V Budapešti, kde hladina Dunaje v předchozích dnech vyšplhala na historické maximum 8,45 metru, i na dalších dříve zaplavených místech, už začínají sčítat škody. Půjdou do milionů forintů. Podle listu Magyar Hírlap vláda k pokrytí škod použije 51 miliard forintů (4,4 miliardy korun) z rozpočtových rezerv.

To v Německu už mají hrubý odhad škod hotový. Ukazuje se, že letošní povodně budou nákladnější než ty v roce 2002. Podle výpočtů agentury Fitch Ratings dosáhnou celkové škody asi 12 miliard eur (307 miliard korun), přičemž pojištěné škody a ztráty se pohybují mezi 2,5 a 3 miliardami eur (64 až 76,8 miliardy korun).

Povodně v Německu:

 

Právě se děje

před 10 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy