Povodňová vlna se žene do Srbska a Chorvatska

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 6. 2013 15:40
Ve středu večer má Dunaj kulminovat na jihu Maďarska, ve čtvrtek za hranicemi
V Baji záchranáři a dobrovolníci stavěli protipovodňové zábrany celou noc.
V Baji záchranáři a dobrovolníci stavěli protipovodňové zábrany celou noc. | Foto: Reuters

Budapešť - Povodňová vlna se po Dunaji žene dál na jih na maďarská města Dunaföldvár a Mohács.

Do oblasti už proto spěchají armádní záchranářské týmy, hasiči i dobrovolníci. Jen vojáků by mělo být u hranic na 1200. Ze vzduchu jim asistují vrtulníky Mi-8 a Mi-17.

Situaci komplikuje vichr, jenž může v povodí řeky vyvracet stromy a poškodit přehradní hráze. V nárazech přesahuje rychlost větru 90 kilometrů v hodině.

Ve středu Dunaj kulminuje u obce Báta a města Baja na jihu země, u hranic se Srbskem a Chorvatskem by měla druhá nejdelší řeka Evropy kulminovat ve čtvrtek.

Poté se povodňová vlna přesune dál na jih. Hasiči už podél hranice vybudovali na 2,5 kilometru hrází a evakuovali několik desítek lidí. 

Vodohospodáři předpokládají, že v Baji, kde záchranáři a dobrovolníci protipovodňové zábrany stavěli celou noc, vystoupá hladina Dunaje na 775 centimetrů, tedy o 34 čísel výš než v roce 2002. Budované hráze jsou ale zhruba o 30 centimetrů vyšší než očekávaná hladina při kulminaci.

Povodně v Česku:

Maďarští vojáci pomůžou v Srbsku

Premiér Viktor Orbán přislíbil, že se spolu s povodňovou vlnou přesune do sousedního Srbska také tisícovka maďarských vojáků a pomůže se stavěním hrází.

Odborníci totiž varují: Vůbec největší škody může Dunaj napáchat v zemích jižně, respektive jihovýchodně od Maďarska. Tam nejsou na povodně tak připraveni jako v Budapešti, Bratislavě, Vídni či Praze.  

V Budapešti, kde hladina Dunaje v předchozích dnech vyšplhala na historické maximum 8,45 metru, i na dalších dříve zaplavených místech, už začínají sčítat škody. Půjdou do milionů forintů. Podle listu Magyar Hírlap vláda k pokrytí škod použije 51 miliard forintů (4,4 miliardy korun) z rozpočtových rezerv.

To v Německu už mají hrubý odhad škod hotový. Ukazuje se, že letošní povodně budou nákladnější než ty v roce 2002. Podle výpočtů agentury Fitch Ratings dosáhnou celkové škody asi 12 miliard eur (307 miliard korun), přičemž pojištěné škody a ztráty se pohybují mezi 2,5 a 3 miliardami eur (64 až 76,8 miliardy korun).

Povodně v Německu:

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy