reklama
 
 

Povodně zasáhly milion Barmánců, decimují zemědělství

14. 8. 2015
Foto: Člověk v tísni
Kvůli ničivým záplavám přišlo o domovy až 240 000 rodin. Zasažena je již většina barmského území.

Neipyijto - Ničivé povodně, které decimují Barmu, mají na svědomí už přes sto lidských životů. Každoroční monzunové záplavy letos zhoršil cyklón Komen, který ohrozil více než milion lidí.

Podle organizace Člověk v tísni (ČvT), která v zemi působí, muselo své domovy opustit 240 000 rodin a více než 15 000 domů je zcela zničených.

Z největšího barmského města Rangúnu musely být kvůli sesuvům půdy evakuovány téměř čtyři tisíce lidí.

Povodně postihly dvanáct ze čtrnácti barmských států, ve kterých podle místních úřadů žije 17 milionů lidí.

Záplavy přitom ještě zdaleka nejsou u konce.

"Předpověď na příští dny hlásí další vytrvalé deště a silné přívalové lijáky. Povodňová vlna se navíc posouvá do nízko položených oblastí delty řeky Irrawady, kde už se lidé evakuovali na výše položená místa," vysvětluje Tereza Grünvaldová, vedoucí mise ČvT v Barmě.

Z dlouhodobého hlediska bude největším problémem zničení téměř půl milionu hektarů obdělané půdy a ztráta hospodářských zvířat.

Zemědělství je přitom pro obyvatele Barmy často jediným zdrojem obživy, a tak se zřejmě neobejdou bez pomoci ze zahraničí.

Člověk v tísni pomáhá místním úřadům bojovat s nedostatkem pitné vody, jídla a také obydlí.

"Lidé povodně přečkávají v klášterech, školách nebo evakuačních centrech, a když voda opadne, vydávají se rychle zpátky do svých domů. Bohužel často najdou jen trosky a všechny své věci pohřbené v bahně," popisuje situaci Grünvaldová.

Barmská vláda podle ní poskytuje k záchranným operacím letadla i vrtulníky. Přesto se záchranářům do mnoha oblastí stále nepodařilo dostat.

Podle agentury Reuters již barmská vláda apeluje na mezinárodní pomoc. Nejméně dvanáct zemí již darovalo finanční prostředky.

Čína vyslala konvoj s humanitárními dodávkami, Indie a Austrálie poskytují zásoby letecky pomocí vojenských letadel a Evropská unie spolu s USA se zavázaly přispět na záchranné akce.

OSN darovalo už 10 milionů dolarů, což v současnosti čítá polovinu celkové zahraniční pomoci. Konečná částka, kterou bude Barma potřebovat, se ale vzhledem k pokračují deštné sezóně může ještě zvýšit.

autor: Simona Fendrychová | 14. 8. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama