Povodně i sucho trápí Evropu už teď. EU musí mít společné cíle v oblasti klimatu, shodli se ministři

ČTK ČTK
12. 7. 2016 18:58
Ministři životního prostředí členských států Evropské unie na neformální schůzce v Bratislavě vyzvali k rychlé ratifikaci loňské dohody z klimatické konference v Paříži. Evropa by měla mít v klimatické oblasti společné cíle, neboť už nyní se projevují důsledky sucha a nedostatku vody, jinde hrozí povodně, uvedli účastníci schůzky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Na potřebě stanovit společné evropské cíle v boji proti změně klimatu a na rychlé ratifikaci loňské dohody z klimatické konference v Paříži se shodli ministři životního prostředí členských států Evropské unie na neformální schůzce v Bratislavě. Novinářům to v úterý řekli slovenský ministr životního prostředí László Sólymos a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

"Téma vody a sucha je akutní. V Evropě někde hrozí povodně, jinde zase sucha a nedostatek vody. Cíle musejí být globální, ale řešení flexibilní," uvedl Sólymos, jehož země nyní v EU předsedá.

Podle slovenského ministra EU vynakládá na odstraňování následků povodní pět miliard eur (135 miliard korun) a na škody způsobené suchem další tři miliardy eur (81 miliard Kč) ročně, přičemž tyto náklady by se měly v příštích letech dále zvyšovat.

"Voda není samozřejmost. Nedostatek vody může přinést řadu rizik včetně sociální nestability. Musíme najít společný evropský flexibilní a trvale udržitelný přístup na nakládání s vodou," řekl Sólymos.

Zástupci většiny členských států EU se podle něj vyslovili pro co nejrychlejší ratifikaci klimatické dohody OSN, která byla sjednána loni na konferenci v Paříži.

Základním cílem dohody je udržet nárůst teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání se stavem před druhou průmyslovou revolucí, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Podle Šefčoviče je třeba prostřednictvím globální spolupráce pomoci i zemím třetího světa ke snížení dopadů klimatických změn a také přispět k jejich lepšímu přizpůsobení na existující podmínky.

Chci být optimistou, chci věřit tomu, že na klimatické konferenci dojde k nějaké shodě, říká vedoucí centra CzechGlobe Michal Marek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy