V ruské TV opět mluvili o jaderném útoku. Host ale moderátora ukázkově vykolejil

pru pru
12. 1. 2023 9:28
Prokremelský moderátor Vladimir Solovjov ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 opět plamenně hájil použití jaderných zbraní. Jeho výhrůžkám ale neúnavně oponoval tamní vojenský expert Jevgenij Bužinskij. Stál za tím, že jaderné zbraně mají sloužit jako "odstrašující politický nástroj" a jakékoli vyhrocení situace je v současnosti nemožné.
"Domnívám se, že použití jaderných zbraní je nemožné," prohlásil ve vysílání ruské státní televize tamní vojenský expert Jevgenij Bužinskij. | Video: Rossija 1

V nedělním vydání pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem známý moderátor nejprve společně s dalšími hosty, včetně poslanců Státní dumy Leonida Kalašnikova a Andreje Guruljova, obhajoval myšlenku, že "preventivní" jaderný úder by mohl obrátit válku na Ukrajině ve prospěch Ruska. Solovjov například navrhoval "demonstrativní útok" proti Francii, která by si ho podle jeho slov zasloužila za to, že nedávno přislíbila Ukrajině lehká obrněná vozidla AMX-10 RC.

Jeho výhrůžkám hned přitakal poslanec Guruljov. Podle něj je poslední rozhodnutí Elysejského paláce o dodávkách zbraní na Ukrajinu "vážnou věcí". "Francie nám začíná dělat problémy. Otevřeně, přímo a bez obav. V takovém případě by neměla existovat. Bylo by to někomu líto?" pokračoval se zvýšeným hlasem poslanec.

Jejich názorům ale vzápětí oponoval vojenský expert Bužinskij, který společně se zmíněnými poslanci patří mezi pravidelné hosty populárního pořadu. Prohlásil, že jakási "omezená" jaderná válka je jen iluzí a způsobila by globální katastrofu. "Mluvit o demonstrativním úderu je nezodpovědné," zdůraznil Bužinskij a pokračoval slovy, že použití jaderných zbraní je podle něj nyní "nemožné".

"Tak jaký má smysl je pak mít?" opáčil mu již viditelně frustrovaný Solovjov. "Je to politický nástroj odstrašení," hájil Bužinskij dále své názory. Podle něj by jaderná eskalace byla na místě až tehdy, kdyby například americká vojska napadla přímo území Ruské federace. "Do té doby se domnívám, že je to zbytečné," pokračoval expert za neustálého přerušování ze strany moderátora.

K podobné situaci došlo ve stejném pořadu i na konci listopadu. Solovjov tehdy ve svém monologu opět vyhrožoval použitím jaderných zbraní a osočoval hosty, že pohrdají ruskou ústavou. "Pokud máme zbraně, které nám zajistí totální vítězství, bylo by divné je nepoužít. Proč jsme je jinak vůbec vyráběli?" prohlašoval rozohněně moderátor. "Vy je nechcete dostat jadernými zbraněmi? Váš přístup je v jádru špatný," osočoval Solovjov hosty ve studiu.

Video: Silná káva i pro prokremelské jestřáby. Moderátora zpražili kvůli jaderné hrozbě (23. 11. 2022)

"Může mi někdo vysvětlit, co z nás dělá teroristy?" dotazoval se hostů ruský moderátor Vladimir Solovjov. | Video: Rossija 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy