Pouzdro na telefon dokáže odhalit, zda vás někdo může sledovat. Pracuje na něm i Snowden

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
23. 7. 2016 23:00
Přístroj podobný pouzdru na smartphone by měl být schopen ukázat, zda je telefon pro okolí skutečně "neviditelný". Uživateli by dokázal říct, kdy jeho telefon vysílá nebo přijímá informace, které je možné monitorovat. Například skrze napojení na wi-fi nebo Bluetooth. Do budoucna by přístroj mohl fungovat i jako bezpečnostní vypínač, v tuto chvíli se ale stále jedná pouze o akademický projekt.
Edward Snowden.
Edward Snowden. | Foto: Reuters

Cambridge (USA) - Bojíte se, že by vás mohl někdo sledovat? Ať už trpíte paranoiou, nebo máte oprávněné starosti, může vás nadchnout pomůcka, na jejímž vývoji se podílí i whistleblower Edward Snowden.

Bývalý konzultant amerických špionážních služeb pomohl vytvořit pouzdro na smartphone, které odhalí, zda telefon někdo může sledovat. Přesněji řečeno - dá majiteli vědět, kdy přístroj vysílá nebo přijímá informace, které je možné monitorovat. Například prostřednictvím připojení přes wi-fi nebo bluetooth.

"Pokud máte ve své kapse zapnutý telefon, vytvoří se tím dlouhotrvající 'živý' záznam vašich pohybů," uvedl Snowden.

Přístroj se dokáže napojit na rozdílné vysílače chytrého telefonu, popisuje server The Guardian. V pouzdru zabudovaný malý displej přitom ukazuje, zda je telefon skutečně "neviditelný". Do pouzdra si lze nechat zabudovat i další vychytávky, například náhradní zdroj nabíjení nebo fotoaparát.

"Výsledkem toho, jak fungují připojení vašeho telefonu, zařízení bez přestávky křičí do světa skrze radiové signály unikátní identitu, která vás přiřazuje k telefonní společnosti. Tato unikátní identita je nejenže uchovávána danou telefonní společností, ale tím, jak cestuje vzduchem, může být i sledována nezávislou - dokonce mnohem nebezpečnější - třetí stranou," vysvětlil Snowden.

Pouzdro by mohlo do budoucna fungovat i jako bezpečnostní vypínač. Ve chvíli, kdy by smartphone přenášel data i přes to, že se to majitelé pokusili vypnout, odpojilo by to přístroj od zdroje nabíjení.

Nepomůže ani režim "letadlo"

Podle autorů projektu není možné telefonu věřit ani ve chvíli, kdy jsou jednotlivá připojení na první pohled přerušena například přenastavením přístroje do režimu "letadlo". Existují totiž poměrně jednoduché způsoby, jak nechat aktivovat vysílače bez toho, aniž by o tom uživatel věděl.

"Důvěřovat telefonu, do kterého se někdo naboural, že se nechá přenastavit do režimu 'letadlo', je jako věřit opilému člověku, že je schopen posoudit, zda je dost střízlivý, aby mohl řídit," napsali autoři projektu.

Snowden na přístroji spolupracuje s počítačovým hackerem Andrewem Huangem. Zatím se jedná pouze o projekt, který představil na konferenci na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Podle Snowdena by měl být primárně určen zejména pro novináře.

"Jeden dobrý novinář na správném místě a ve správný čas může změnit historii. Jeden dobrý novinář může pohnout 'jehlou' v kontextu voleb. Jeden dobře umístěný novinář může ovlivnit výsledek války," uvedl Snowden s tím, že takový člověk se pak stává cílem sledování.

"Naše technologie nás začínají zrazovat nejenom jako jednotlivce, ale jako celé třídy pracovníků," doplnil.

Snowden v roce 2013 zveřejnil dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou. Nyní se Snowden skrývá v Rusku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy