Pouť do Mekky poznamenaly povodně. Zabily 98 lidí

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2009 14:21
Při povodni údajně nezemřel žádný z poutníků.
V dobu pouti do Mekky postihly Saúdskou Arábii největší povodně za poslední roky.
V dobu pouti do Mekky postihly Saúdskou Arábii největší povodně za poslední roky. | Foto: Reuters

Mekka - S koncem největší muslimské pouti, kdy se na cestu do Mekky vydávají tisíce věřících, stoupl na 98 počet obětí záplav, které jsou v Saúdské Arábii jedny z největších za poslední roky. Další lidé se pohřešují.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oficiální zdroje. Uvedla také, že mezi mrtvými není nikdo z poutníků.

Většina obětí utonula nebo zemřela pod zřícenými mosty a při srážkách aut, které po nich následovaly.

Letošní pouti nazývané hadždž se zúčastnilo asi 2,3 milionu lidí, z toho 1,6 milionu přijelo ze zahraničí. Na bezpečnost poutníků dohlíželo sto tisíc vojáků a policistů zmobilizovaných saúdskoarabskou vládou. Podle oficiálních zdrojů letošní pouť končí bez významnějších incidentů a zároveň jen s malým počtem nových případů prasečí chřipky, která byla pro velká shromáždění hrozbou.

V minulosti se nehody a oběti na životech pouti, kterou má alespoň jednou v životě vykonat každý muslim, nevyhýbaly. V roce 2006 například při davové panice zemřelo 346 lidí.

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy