Pouť do Mekky poznamenaly povodně. Zabily 98 lidí

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2009 14:21
Při povodni údajně nezemřel žádný z poutníků.
V dobu pouti do Mekky postihly Saúdskou Arábii největší povodně za poslední roky.
V dobu pouti do Mekky postihly Saúdskou Arábii největší povodně za poslední roky. | Foto: Reuters

Mekka - S koncem největší muslimské pouti, kdy se na cestu do Mekky vydávají tisíce věřících, stoupl na 98 počet obětí záplav, které jsou v Saúdské Arábii jedny z největších za poslední roky. Další lidé se pohřešují.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oficiální zdroje. Uvedla také, že mezi mrtvými není nikdo z poutníků.

Většina obětí utonula nebo zemřela pod zřícenými mosty a při srážkách aut, které po nich následovaly.

Letošní pouti nazývané hadždž se zúčastnilo asi 2,3 milionu lidí, z toho 1,6 milionu přijelo ze zahraničí. Na bezpečnost poutníků dohlíželo sto tisíc vojáků a policistů zmobilizovaných saúdskoarabskou vládou. Podle oficiálních zdrojů letošní pouť končí bez významnějších incidentů a zároveň jen s malým počtem nových případů prasečí chřipky, která byla pro velká shromáždění hrozbou.

V minulosti se nehody a oběti na životech pouti, kterou má alespoň jednou v životě vykonat každý muslim, nevyhýbaly. V roce 2006 například při davové panice zemřelo 346 lidí.

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy