Pouliční střet v Egyptě: jeden mrtvý, desítky raněných

ČTK ČTK
18. 5. 2013 10:35
Před koptským kostelem v Alexandrii se střetli muslimové s křesťany
Demonstrace proti prezidentovi Muhammadu Mursímu.
Demonstrace proti prezidentovi Muhammadu Mursímu. | Foto: Reuters

Alexandrie - Při střetech mezi egyptskými muslimy a křesťany před koptským kostelem v Alexandrii zemřel v pátek večer jeden člověk a desítky lidí byly zraněny.

Informoval o tom egyptský list Al-Ahrám. Jde o nejnovější projev náboženského násilí v zemi ovládané muslimskou většinou.

Hádka mezi dvěma mladíky, koptským křesťanem a muslimem, přerostla v západní části Alexandrie v rodinný spor a následně v násilnosti. Obě strany po sobě házely zápalnými lahvemi, dokud nezasáhla policie. Ta po dvou hodinách bojů zatkla osm lidí, řekl agentuře Reuters zdroj z bezpečnostních složek.

Egypt od svržení autoritářského prezidenta Husního Mubaraka zažívá politické a ekonomické otřesy a výrazně vzrostlo i napětí mezi muslimy a křesťany, To se zvýšilo zvláště po červnovém zvolení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Na počátku dubna vypukly v Káhiře násilnosti, v nichž zemřelo nejméně pět lidí a více než 80 bylo zraněno. Stalo se to po pohřbu čtyř Koptů zabitých předtím ve střetu s muslimy.

Obřad za účasti tisíců egyptských křesťanů se před hlavní koptskou katedrálou změnil v demonstraci proti islamistickému prezidentovi, na což místní muslimové odpověděli házením kameny, zápalnými lahvemi a střelbou.

Menšinoví křesťané v Egyptě dávají najevo stále větší obavy z islamistů, kteří nyní v zemi převzali moc. Křesťané tvoří kolem deseti procent z 83 milionů obyvatel Egypta a stěžují si, že je úřady od Mubarakova pádu přestaly chránit a nechávají útokům islamistů volný průběh.

Zákon proti rouhačství

V zemi se také šíří případy obvinění z rouhačství. Ty nebyly v Egyptě neznámé ani za režimu svrženého autokratického prezidenta Husního Mubaraka, v posledních měsících ale aktivisté organizací bránících lidská práva zaznamenávají jejich výrazný nárůst.

Nezákonnost rouhání byla zakotvena v ústavě prosazené islamisty v prosinci 2012 a od té doby byli z tohoto trestného činu obviněni spisovatelé, aktivisté různých organizací či slavný televizní komik. Nejoblíbenějším terčem islamistických prokurátorů se ale zdají být křesťané. 

"Islamisté zneužívají zákona k pronásledování kritiků Muslimského bratrstva, a křesťané jsou těmi nejslabšími," řekl agentuře AP koptský křesťan Medhat Klada, žijící ve Švýcarsku. Jeho organizace Copts United monitoruje podobné případy. "Počet křesťanů postižených v rámci obvinění z rouhání je bezprecedentní," tvrdí Klada.

Příkladem je mladá křesťanská učitelka z města Luxor. Obvinění proti Dimjaně Núrové vznesli rodiče tří jejích žáků. Desetiletí školáci ze čtvrté třídy si prý stěžovali, že učitelka dějepisu mluvila ve třídě o islámu s odporem.

Po necelém týdnu stráveném ve vyšetřovací vazbě byla Núrová propuštěna na kauci bezmála 3000 dolarů (asi 61 000 korun). Před soudem stane 21. května. Obhájci lidských práv označují její případ za politicky motivovanou perzekuci a poukazují na to, že soudní verdikty bývají tvrdší právě na jihu země, kde mají islamisté zvlášť silnou pozici a muslimové tam jsou konzervativnější.

 

Právě se děje

Další zprávy