Potvrzeno: Středomořská kuchyně snižuje riziko infarktu

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2013 19:00
Italská či španělská kuchyně skutečně prodlužuje život, vědci shromáždili důkazy
Foto: ISIFA/Thinkstock

Barcelona - Středomořská strava je nejen chutná, ale i velmi zdravá.

Pokrmy bohaté na ovoce, zeleninu a olivový olej, zapité trochou vína, lidskému tělu svědčí natolik, že snižují riziko předčasného úmrtí na infarkt či mrtvici o 30 procent.

Alespoň podle studie publikované v odborném magazínu New England Journal of Medicine.

Studie španělských vědců je zajímavá mimo jiné tím, že vliv středomořského jídelníčku na lidské zdraví sledovala dlouhodobě.

7400 dobrovolníkům ve věku od 55 do 80 let, kteří trpěli cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nadváhou nebo kouřili, lékaři sestavili typicky středomořský jídelníček a sledovali jejich zdravotní stav.

Za "středomořský jídelníček" přitom označovali stravu bohatou na ovoce a zeleninu, doplněnou trochou libového masa, obilnin, těstovin a sýru.

Sledovaný vzorek lidí byl rozdělen na tři skupiny; jedné byla doporučena zvýšená konzumace olivového oleje, druhé ořechů a třetí se měla pouze řídit doporučením nekonzumovat příliš tučných potravin.

První skupině lékaři dodávali litr extra panenského olivového oleje týdně, druhé kilogram směsi ořechů a třetí nic.

Padesát osm lidí, kteří se řídili prostou radou nekonzumovat tučné potraviny, po pěti letech zemřelo. Ze skupiny, která jedla ořechy, zemřelo jen 32 lidí. A ze skupiny s olivovým olejem 49 lidí.

Prospěšné jsou "dobré" tuky

Podstatné je ale to, že ve srovnání s kontrolní skupinou, která svůj apetit nijak nekorigovala, u lidí ze všech tří skupiny klesla úmrtnost o třicet procent.

"To je další důkaz, že jsou "dobré tuky", obsažené v olivovém oleji a ořeších, zdravé," potvrdil televizi NBC Marion Nestle z Newyorské univerzity.

Statistiky hovoří jasně. Lidé ze severu Evropy umírají na mrtvici či infarkt častěji než Jihoevropané. A to přesto, že je v obou koutech starého kontinentu srovnatelná míra obezity.

Středomořská strava je totiž prokazatelně bohatší na nenasycené mastné kyseliny, vlákniny, vitamíny A, C a E i minerály, což má na lidské zdraví zásadní vliv.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy