Potvrzeno: Středomořská kuchyně snižuje riziko infarktu

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2013 19:00
Italská či španělská kuchyně skutečně prodlužuje život, vědci shromáždili důkazy
Foto: ISIFA/Thinkstock

Barcelona - Středomořská strava je nejen chutná, ale i velmi zdravá.

Pokrmy bohaté na ovoce, zeleninu a olivový olej, zapité trochou vína, lidskému tělu svědčí natolik, že snižují riziko předčasného úmrtí na infarkt či mrtvici o 30 procent.

Alespoň podle studie publikované v odborném magazínu New England Journal of Medicine.

Studie španělských vědců je zajímavá mimo jiné tím, že vliv středomořského jídelníčku na lidské zdraví sledovala dlouhodobě.

7400 dobrovolníkům ve věku od 55 do 80 let, kteří trpěli cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nadváhou nebo kouřili, lékaři sestavili typicky středomořský jídelníček a sledovali jejich zdravotní stav.

Za "středomořský jídelníček" přitom označovali stravu bohatou na ovoce a zeleninu, doplněnou trochou libového masa, obilnin, těstovin a sýru.

Sledovaný vzorek lidí byl rozdělen na tři skupiny; jedné byla doporučena zvýšená konzumace olivového oleje, druhé ořechů a třetí se měla pouze řídit doporučením nekonzumovat příliš tučných potravin.

První skupině lékaři dodávali litr extra panenského olivového oleje týdně, druhé kilogram směsi ořechů a třetí nic.

Padesát osm lidí, kteří se řídili prostou radou nekonzumovat tučné potraviny, po pěti letech zemřelo. Ze skupiny, která jedla ořechy, zemřelo jen 32 lidí. A ze skupiny s olivovým olejem 49 lidí.

Prospěšné jsou "dobré" tuky

Podstatné je ale to, že ve srovnání s kontrolní skupinou, která svůj apetit nijak nekorigovala, u lidí ze všech tří skupiny klesla úmrtnost o třicet procent.

"To je další důkaz, že jsou "dobré tuky", obsažené v olivovém oleji a ořeších, zdravé," potvrdil televizi NBC Marion Nestle z Newyorské univerzity.

Statistiky hovoří jasně. Lidé ze severu Evropy umírají na mrtvici či infarkt častěji než Jihoevropané. A to přesto, že je v obou koutech starého kontinentu srovnatelná míra obezity.

Středomořská strava je totiž prokazatelně bohatší na nenasycené mastné kyseliny, vlákniny, vitamíny A, C a E i minerály, což má na lidské zdraví zásadní vliv.

 

Právě se děje

Další zprávy