Potvrzeno. Lidstvo proniklo za hranice sluneční soustavy

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 7. 2014 13:30
Americká sonda Voyager 1, která nese poselství o lidském pokolení, po téměř 37 letech putování vesmírem dosáhla další mety naší civilizace.
Voyager-1
Voyager-1 | Foto: Aktuálně.cz

Pasadena - Americká sonda Voyager 1 po téměř sedmatřiceti letech putování vesmírem opustila sluneční soustavu a nyní už - jako první těleso stvořené člověkem - putuje mezihvězdným prostorem.

Aby se z područí našeho hvězdného systému dostala, musela překonat vzdálenost asi 19 miliard kilometrů.

Vědeckou část mise už má Voyager (Poutník), který odstartoval 5. září 1977, dávno za sebou.

Tohle má voyager 1 na srdci.
Tohle má voyager 1 na srdci. | Foto: Aktuálně.cz

Přeci jen má ale ještě něco na srdci. A není to maličkost.

Lidé mu nedali za úkol nic snazšího než najít mimozemskou civilizaci a předat jí poselství o životu na Zemi.

To je Voyager připraven předat na pozlacené měděné desce. Paměťový nosič obsahuje 115 obrázků v analogovém formátu, 55 pozdravů v různých jazycích světa, 35 odlišných zvuků a 27 hudebních skladeb.

Video: Mise Voyageru 1
Video: Mise Voyageru 1 | Video:

Disk je uložen uvnitř hliníkového pouzdra, na jehož povrchu je vygravírované schéma znázorňující původ sondy a návod k použití disku.

Součástí je i vzorek uranu, což by podle mínění vědců mimozemským nálezcům usnadnilo určení stáří sondy.

Krom toho je Voyager připraven cizím inteligentním stvořením zahrát skladbu Johnny B. Good od Chucka Berryho.

Důkaz přineslo až vesmírné tsunami

To, že Voyager 1 opustil sluneční soustavu, americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) poprvé oznámil už loni v srpnu. Chyběly však definitivní důkazy. Hranice planetárního systému totiž nejsou jednoznačně určeny, a někteří vědci tak dosažení mety zpochybňovali.

Definitivní jistotu přinesla až "vesmírná tsunami", která se přes Voyager 1 tento týden přehnala. Jedná se o takzvaný výron koronální hmoty (plasmy), jenž rozhýbe částice a umožní tak vědcům změřit hustotu kolem družice.

Dráha obou družic.
Dráha obou družic. | Foto: Wikimedia Commons

"Jsme nadšeni, že jsme mohli analyzovat taková data. Teď už můžeme s jistotou potvrdit, že jsme v mezihvězdném prostoru," potvrdil hlavní analytik dat z detektoru plasmových vln Don Gurnett z Iowské univerzity.

Během několika příštích let by měla hranice sluneční soustavy překročit také sesterská sonda Voyager 2, která odstartovala v roce 1979. Vydala se ale jiným směrem, což je znázorněno na obrázku.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy