Potvrzeno: do nezávislosti Kosova zbývají hodiny

bh
16. 2. 2008 13:25
Parlament přijme deklaraci v neděli odpoledne
Kosovo Albanians stand in front of a giant Albanian flag with the words "Happy Independence" painted on a wall in the south Kosovo town of Kacanik February 11, 2008. The European Union is set to complete authorisation of a big supervisory mission in Kosovo this week, just before the territory is expected to declare independence from Serbia, diplomats and EU officials said. REUTERS/Hazir Reka (SERBIA)
Kosovo Albanians stand in front of a giant Albanian flag with the words "Happy Independence" painted on a wall in the south Kosovo town of Kacanik February 11, 2008. The European Union is set to complete authorisation of a big supervisory mission in Kosovo this week, just before the territory is expected to declare independence from Serbia, diplomats and EU officials said. REUTERS/Hazir Reka (SERBIA) | Foto: Reuters

Priština - Dlouho očekávané vyhlášení nezávislosti Kosova je na spadnutí. Jihosrbská provincie by se měla odtrhnout v neděli odpoledne. Potvrdil to na tiskové konferenci premiér Hashim Thaçi.

Celá formální procedura začne v 10 hodin dopoledne, kdy se sejde slavnostní zasedání skupštiny, tedy kosovského parlamentu. Poslanci pak přijmou prohlášení nezávislosti.

Prezident Fatmir Sejdiu, předseda parlamentu Jakup Krasnići a premiér Thaçi budou odpovídat na otázky novinářů od 18 hod. v novinářském centru.

V půl sedmé večer pak bude slavnostně odhalen pomník nezávislosti u Domu mládeže a sportu, navečer ceremoniál završí koncert filharmonie, která zahraje Beethovenovu Ódu na radost.

Čtěte více: Kosovští filharmonici oslaví nezávislost Beethovenem

Na jednostrannou nezávislost pravděpodobně také v neděli zareaguje Bělehrad: podle všeho ji odmítne jako nelegální akt.

Perná diplomatická bitva o Kosovo se uskuteční v pondělí v Bruselu, kde se sejdou ministři zahraničí EU.

V té době bude již v Kosovu působit nová policejní a správní unijní mise EULEX, která by měla převzít pravomoci po dosluhující misi OSN (UNMIK) působící v zemi od roku 1999. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 30 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy