Prodej marihuany v Kanadě vázne. Dodavatelé nestíhají, obchody se uzavírají

Patrik Salát
9. 11. 2018 18:21
Kanadští prodejci marihuany dočasně uzavírají obchody. Většinu zásob konopí totiž vyprodali během prvních dnů po uzákonění jeho prodeje a nyní nemají kde brát. S nedostatkem marihuany se podle médií potýkají minimálně tři kanadské provincie – Ontario, Québec a Nový Brunšvik.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Trevor Tobin a jeho matka si otevřeli obchod nazvaný "Sever v rauši" letos 17. října, přímo v den, kdy Kanada oficiálně povolila rekreační užívání marihuany. Kvůli obrovskému zájmu nakupujících všechny zásoby vyprodal během pouhých čtyř hodin.

Prvotní nadšení ale brzy vystřídala rozladěnost, protože na další zásilku od dodavatelů musel čekat dva týdny. Nezbylo mu proto nic jiného než obchod na týden zavřít. 

Kvůli problémům s dodavateli se Tobin musí nyní spolehnout pouze na prodej vybavení k užívání drogy, jako jsou bonga a jointové papírky. Jak ale sám poznamenává, z toho se vyžít nedá. Do nového byznysu investoval 100 000 kanadských dolarů (zhruba 1,7 milionu korun) a nyní má problém platit účty.

"Takhle se všichni vrátí ke svým nelegálním dodavatelům. Jmenujeme se 'Sever v rauši', jenže když nám nedodávají dostatek trávy, tak tu v rauši nikdo nebude," stěžuje si deníku NY Times majitel obchodu Tobin.

Také ostatní prodejci jsou z aktuální situace vyvedeni z míry. Tak velký zájem nikdo neočekával a stát nestíhá udělovat licence novým dodavatelům. Ze 138 státem schválených dodavatelů jich licenci prozatím obdrželo jen 78.

Někteří rozčílení zákazníci se proto začínají vracet ke svým starým nelegálním dodavatelům, dealerům drog, kterým navíc nedělá potíže doručit zboží až do domu. A za nižší cenu.

To ale ohrožuje hlavní cíl legalizace, která měla skoncovat s přebujelým černým obchodem s marihuanou, jenž dosahoval ročně hodnoty přes 5 miliard kanadských dolarů (zhruba 90 miliard korun).  

Obří vlnu zájmu nikdo nečekal

Nejnověji se s nedostatkem žádaného "matroše" musejí potýkat v kanadské provincii Nový Brunšvik. Místní vládní agentura Canabis NB dočasně uzavřela 20 obchodů s odkazem na nedostatečné dodávky od pěstitelů. Také v Québeku zůstává 12 obchodů zavřeno po tři dny v týdnu, dokud se dodávky konopí řádně neobnoví.

"Budujeme tu úplně nový průmysl, který před třemi týdny ještě neexistoval," říká mluvčí québecké agentury Mathieu Gaudreault. "Můžeme sice nabrat víc lidí, ale ty rostliny stejně rychleji neporostou."

Těžkostem se nevyhnula také provincie Ontario. Ontarijský canabisový obchod jen za první týden dostal neuvěřitelných 150 000 objednávek. K tomu se přidaly problémy s poštovní stávkou, které zpozdila dodávky zákazníkům.

"Všichni děláme, co umíme, abychom vyšli vstříc poptávce. Ale kdo mohl čekat takový zájem?" Ptá se Adam Greenblatt mluvčí Conopy Growt, jednoho z největších pěstitelů konopí v Kanadě.

"Bezpečnější" droga

Jelikož užívání marihuany bylo v Kanadě nelegální už od roku 1923, neexistovalo žádné měřítko, podle kterého by se vláda mohla řídit. Nikdo tak nedokázal odhadnout, jaká bude nakonec skutečná poptávka.

Paní Tobinová, která se synem Trevorem provozuje marihuanový obchod, si vysvětluje obrovskou poptávku především nabídkou čisté, státem kontrolované drogy bez nejrůznějších přídavků, které obsahuje ta od nelegálních prodejců.

Pro řídícího pracovníka Pure Sunfarms, licencovaného pěstitele z Britské Kolumbie, není nedostatek konopí překvapující. Podle něj se musí pěstitelé potýkat s různými výzvami, jako je pěstování ve velkém měřítku, budování dodavatelské sítě skrze různé regiony nebo přísná kontrola.

"Je ještě příliš brzy, abychom našli své know-how v průmyslu, který byl po dlouhá léta zcela zakázán," vysvětluje Mandeš Dosanjh.

Přestože Kanada marihuanu legalizovala, v zemi nadále platí jistá omezení. Balení marihuany musí být opatřena varováním před zdravotními následky. Vláda také zakázala reklamu, která by cílila na mladé lidi. Nezákonné je vlastnit více než 30 gramů drogy. Nesmí se pěstovat více než čtyři rostliny na domácnost ani si drogu kupovat od nelegálního dealera. Pod vlivem marihuany se rovněž nesmí řídit auto.

O výnosnosti celého podniku ale nikdo nepochybuje. Například lidé v Novém Skotsku stihli za jediný den utratit za marihuanu přes 660 tisíc kanadských dolarů (11,4 milionu korun).

Legalizace v Kanadě přilákala davy zákazníků. Před obchody s marihuanou se tvoří dlouhé fronty | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy