Potíže možného nástupce Merkelové. Po "odporném" chování Lascheta klesá CDU podpora

Helena Truchlá Helena Truchlá
23. 7. 2021 13:25
Voda už na většině míst na západě Německa odpadla, teď země hledá odpověď na otázku, kdo nese vinu za to, že při ničivých povodních ve spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko zemřelo už přes 170 lidí. Do postižených oblastí se vypravil také Armin Laschet, který po podzimních volbách chce na postu kancléře nahradit Angelu Merkelovou. Nyní ale čelí kritice.
Armin Laschet s Angelou Merkelovou.
Armin Laschet s Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Byl únor 1962 a Labe v Hamburku se vylilo z břehů. Obyvatele města překvapilo protržení několika hrází, když zrovna spali. Nepřežilo 315 lidí. Záchranné akce tehdy koordinoval sociálnědemokratický městský radní a zároveň poslanec německého parlamentu Helmut Schmidt. Tváří v tvář obrovským škodám a hrozbě nárůstu počtu obětí zareagoval bez váhání: výrazně překročil své pravomoci a povolal na pomoc německou armádu. Pouhých 17 let po konci druhé světové války to byl velmi odvážný krok, kterým navíc porušil spolkovou ústavu. Ta nasazení vojáků na domácí půdě i v podobných případech zakazovala. 

Schmidt se tím proslavil po celé zemi. O několik let později se na základě této zkušenosti změnila ústava a on sám se stal ministrem obrany. A v roce 1974 také kancléřem Západního Německa. 

Letos na podzim v kancléřském křesle po dlouhých šestnácti letech skončí Angela Merkelová z CDU. O tom, kdo ji nahradí, budou voliči rozhodovat na konci září. Největší podporu mají podle průzkumů z poslední doby právě kancléřčini konzervativci - a s ní i jejich volební lídr, premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet

I on musí dva měsíce před volbami řešit přírodní katastrofu s tragickými důsledky. Zareagovat na záplavy jako skutečný lídr, který by se měl stát nástupcem oblíbené Merkelové, se ale Laschetovi zatím příliš nedaří, hodnotí německá média. "V roce 2002 pomohly záběry v gumových holínkách při záplavách na Labi Gerhardu Schröderovi vyhrát volby. I Armin Laschet měl holínky, v paměti lidí ale zůstane jiný obrázek: Laschet, který se při projevu spolkového prezidenta chechtá v pozadí," srovnává týdeník Spiegel vystupování současného kandidáta s někdejším sociálnědemokratickým lídrem Německa. 

Laschetův přešlap novináři dávají do kontrastu i s vystupováním samotné Merkelové. Ta se objevila na snímcích ze zasažených oblastí, kde drží za ruku zdrcenou premiérku nejponičenější spolkové země Porýní-Falc. Ta je přitom členkou konkurenční sociální demokracie. Komentátor konzervativního serveru Focus označil veřejné vystupování potenciálního nového kancléře za "odporné". Záběry vyvolaly obrovskou nevoli i proto, že Laschet byl v minulosti svými kolegy a podporovateli prezentován jako lidský, upřímný a empatický politik. 

Nepovedený výstup se projevil už i ve volebních průzkumech. V týdnu po záplavách Laschetova strana přišla o dva procentní body i přesto, že politik postiženým regionům slíbil stovky milionů eur okamžité pomoci. Stalo se tak poté, co CDU několik týdnů naopak posilovala, v průzkumu agentury Forsa dokonce poprvé od března přesáhla 30procentní hranici. 

Největší tragédie podobného druhu v zemi za několik desetiletí také ještě zdůraznila jedno z hlavních témat předvolební kampaně - klimatickou krizi. Právě ta podle vědců extrémní deště a jejich důsledky, včetně masivních sesuvů půdy, zapříčinila. 

A v těchto otázkách voliči podle průzkumů více důvěřují Laschetově soupeřce, šéfce německých Zelených Annaleně Baerbockové. V přímém souboji lídrů, který v podobě průzkumu zorganizovala agentura Civey pro týdeník Spiegel, by nyní Baerbockovou i Lacheta volilo stejně lidí, konkrétně 21 procent. Ještě před povodněmi přitom měl konzervativní zemský premiér pětiprocentní náskok. 

Kandidátka Zelených se velkých mediálních vystoupení v souvislosti se záplavami zdržela, ačkoliv do postižených oblastí jela podobně jako řada dalších vrcholných politiků, včetně třetího kandidáta na kancléřský post, sociálnědemokratického lídra a spolkového ministra financí Olafa Scholze. Podle některých komentátorů je to proto, že se její tým stále nevypořádal s obviněními z plagiátorství, které dominovaly předvolebnímu zpravodajství v týdnech před potopou a jež tehdy pomohly Laschetově CDU zpět do vedení. 

Konzervativní politik se jako premiér druhé nejhůře postižené oblasti pozornosti médií nevyhne. Nyní Laschet čelí mimo jiné otázkám, jak je možné, že se dopady řádění vodního živlu nepodařilo alespoň zmírnit, například včasnou evakuací obyvatel dotčených obcí. 

Video: Symbol tragédie. Záběry z výšky odhalily rozsah zkázy v Německu

Vesnici Schuld na západě Německa zničily záplavy. Záběry z dronu ukazují úplnou zkázu, kterou způsobily dlouho trvající deště. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy