Potenciálně nebezpečné islamisty lze z Německa deportovat, rozhodl německý soud

ČTK ČTK
22. 8. 2017 20:19
Německo může deportovat ze své země cizince, kteří sice nepředstavují konkrétní hrozbu, ale mohli by v budoucnu spáchat teroristický útok. Rozhodl o tom v úterý Spolkový správní soud v Lipsku. V květnu německé úřady registrovaly kolem 660 islamistů, od nichž může pocházet nebezpečí. Německo se i kvůli několika teroristickým útokům zahraničních islamistů za poslední rok snaží nebezpečné radikály častěji deportovat. Ne vždy se to ale spolkové republice daří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Cizince, kteří by mohli spáchat teroristický útok, je možné z Německa deportovat, i když zatím nepředstavují konkrétní hrozbu. Rozhodl o tom v úterý Spolkový správní soud v Lipsku, který posuzoval dvojici konkrétních případů.

Šlo v nich o muže ve věku 21 a 27 let, kteří se sice narodili v Německu, ale měli alžírskou, respektive nigerijskou státní příslušnost. Policie, která letos v únoru oba zatkla při razii ve středoněmeckém městě Göttingen, je podezřívala ze sympatií k takzvanému Islámskému státu a z přípravy násilností nebo dokonce teroristických činů.

Úřady z tohoto důvodu rozhodly o tom, že oba muži budou deportováni, což se také stalo. Jejich právníci posléze u soudů žádali o zvrácení rozhodnutí s tím, že muži nepředstavují žádné nebezpečí. Jejich slova o možných násilných činech prý nebyla míněna vážně nebo si je úřady nesprávně vyložily.

Soudy, včetně nejvyšší instance pro správní otázky, ale věc viděly jinak. Spolkový správní soud v úterý v rozhodnutí, které je klíčové i pro další podobné případy, konstatoval, že oba muži byli deportováni v souladu se zákonem. Dvojice mužů byla podle soudu zapojena do salafistické scény a opakovaně hovořila o násilných činech, při nichž by použila i zbraně, což k rozhodnutí o deportaci dostačuje.

Německo se i kvůli několika teroristickým útokům zahraničních islamistů za poslední rok snaží nebezpečné radikály častěji deportovat. Ne vždy se to ale spolkové republice daří, nezřídka její snahy ztroskotají na neochotě zemí původu dané osoby přijmout.

V květnu německé úřady registrovaly kolem 660 islamistů, od nichž může pocházet nebezpečí. Zhruba polovina z nich se nacházela v zahraničí a stovka v německých vězeních. Svobodně se tak ve spolkové republice pohybovalo přibližně 230 muslimských radikálů, kteří by mohli spáchat závažný politicky motivovaný trestný čin, jak takové činy německé úřady oficiálně nazývají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy