USA mají první klimatické uprchlíky. Obec na ostrově u Louisiany se potápí do Mexického zálivu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 6. 2017 20:40
Americký prezident Donald Trump sice odstoupil od Pařížské dohody o ochraně klimatu, následky globálního oteplování se ale nevyhýbají ani Spojeným státům. Pobřeží jižanského státu Louisiana trápí eroze a úbytek půdy. Nejvíce to postihlo obyvatele ostrova Isle de Jean Charles, které plánuje vláda USA do konce roku přesídlit do vnitrozemí. Od roku 1955 ztratil ostrov vlivem pobřežní eroze a stoupající hladiny moře 98 procent svého území.
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Jediná úzká silnice, kterou z obou stran obklopují bažiny a mokřady, spojuje ostrov Isle de Jean Charles s pobřežím Louisiany. Stojí na něm pár desítek domů, jejichž obyvatele čeká stěhování.

Oficiálně se z nich stávají klimatičtí uprchlíci. Jejich ostrov se totiž potápí do Mexického zálivu. Od roku 1955 ztratil vlivem pobřežní eroze a stoupající hladiny moře 98 procent svého území.

Komunita na Isle de Jean Charles se tak stane součástí prvního amerického federálního programu na přesídlení z důvodu klimatických změn.

"Teď je tu jen tenhle malý pruh země," popsala americkému Quartzu Rita Falgoutová. Tahle 81letá dáma je jednou ze zhruba stovky obyvatel ostrova. "To je všechno, co máme," dodala.

Většina obyvatel ostrova patří k původním indiánským kmenům, které oblast jižní Louisiany osídlily počátkem 19. století. Patří k nim i manželé Naquinovi, kterým je dnes přes 90 let. Pamatují si tak dobu, kdy ostrov vypadal úplně jinak.

Za domem pěstovali zeleninu a chovali kuřata. Teď už si to nejde ani představit. Z půdy zbylo jen úzké políčko.

"Pokud se tu prožene hurikán, všechno s sebou odnese," pověděl smutně Billiot Naquin britskému Guardianu. "Proto chtějí, abychom odešli. Ale my tu zůstaneme, jak dlouho to půjde," pokračoval odhodlaně.

Podle plánu, na který americká vláda vyhradila 52 milionů dolarů (přes miliardu korun), však budou muset svůj dům opustit do konce roku. Stejně jako ostatní rodiny dostanou kus pozemku ve vnitrozemí.

První, ale rozhodně ne poslední případ

Obyvatelé Isle de Jean Charles jsou tak trochu pokusnými králíky. Jsou součástí prvního takového programu svého druhu v USA. Stejná budoucnost ale čeká i původní obyvatele na pobřeží Aljašky, jejichž půda jim vinou globálního oteplování také doslova mizí pod nohama.

V Newtoku na jihozápadě Aljašky žije přes 300 obyvatel. Stoupající hladina moře a tání permafrostu tam způsobuje postupující erozi půdy.

Obyvatelům mokřad na jihu Louisiany se ale stěhovat příliš nechce. Už v roce 2002 a podruhé v roce 2009 si v místním referendu odhlasovali, že zůstanou. Ani tentokrát je ke stěhování vláda nemůže nijak donutit. Není tak jasné, kolik usedlíků se k tomuto kroku nakonec odhodlá.

Louisiana je státem s nejrychlejším úbytkem půdy v USA. Od 30. let 20. století ztratila přes 5000 kilometrů čtverečních, což odpovídá ztrátě území o velikosti zhruba jednoho fotbalového hřiště každých 45 minut.

K současné situaci významně dopomohly ropné a plynárenské společnosti, které v oblasti vrtaly, vyhlubovaly kanály a stavěly hráze na řece Mississippi. Tím pozastavily přirozenou tvorbu sedimentů, vysvětluje profesor Alex Kolker z univerzity Tulane v New Orleans.

"Země se potápí z několika důvodů. Změny klimatu se stávají velkým problémem," řekl Guardianu s tím, že podobná situace se v budoucnosti může opakovat v podstatě kdekoliv na světě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy