USA mají první klimatické uprchlíky. Obec na ostrově u Louisiany se potápí do Mexického zálivu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 6. 2017 20:40
Americký prezident Donald Trump sice odstoupil od Pařížské dohody o ochraně klimatu, následky globálního oteplování se ale nevyhýbají ani Spojeným státům. Pobřeží jižanského státu Louisiana trápí eroze a úbytek půdy. Nejvíce to postihlo obyvatele ostrova Isle de Jean Charles, které plánuje vláda USA do konce roku přesídlit do vnitrozemí. Od roku 1955 ztratil ostrov vlivem pobřežní eroze a stoupající hladiny moře 98 procent svého území.
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Jediná úzká silnice, kterou z obou stran obklopují bažiny a mokřady, spojuje ostrov Isle de Jean Charles s pobřežím Louisiany. Stojí na něm pár desítek domů, jejichž obyvatele čeká stěhování.

Oficiálně se z nich stávají klimatičtí uprchlíci. Jejich ostrov se totiž potápí do Mexického zálivu. Od roku 1955 ztratil vlivem pobřežní eroze a stoupající hladiny moře 98 procent svého území.

Komunita na Isle de Jean Charles se tak stane součástí prvního amerického federálního programu na přesídlení z důvodu klimatických změn.

"Teď je tu jen tenhle malý pruh země," popsala americkému Quartzu Rita Falgoutová. Tahle 81letá dáma je jednou ze zhruba stovky obyvatel ostrova. "To je všechno, co máme," dodala.

Většina obyvatel ostrova patří k původním indiánským kmenům, které oblast jižní Louisiany osídlily počátkem 19. století. Patří k nim i manželé Naquinovi, kterým je dnes přes 90 let. Pamatují si tak dobu, kdy ostrov vypadal úplně jinak.

Za domem pěstovali zeleninu a chovali kuřata. Teď už si to nejde ani představit. Z půdy zbylo jen úzké políčko.

"Pokud se tu prožene hurikán, všechno s sebou odnese," pověděl smutně Billiot Naquin britskému Guardianu. "Proto chtějí, abychom odešli. Ale my tu zůstaneme, jak dlouho to půjde," pokračoval odhodlaně.

Podle plánu, na který americká vláda vyhradila 52 milionů dolarů (přes miliardu korun), však budou muset svůj dům opustit do konce roku. Stejně jako ostatní rodiny dostanou kus pozemku ve vnitrozemí.

První, ale rozhodně ne poslední případ

Obyvatelé Isle de Jean Charles jsou tak trochu pokusnými králíky. Jsou součástí prvního takového programu svého druhu v USA. Stejná budoucnost ale čeká i původní obyvatele na pobřeží Aljašky, jejichž půda jim vinou globálního oteplování také doslova mizí pod nohama.

V Newtoku na jihozápadě Aljašky žije přes 300 obyvatel. Stoupající hladina moře a tání permafrostu tam způsobuje postupující erozi půdy.

Obyvatelům mokřad na jihu Louisiany se ale stěhovat příliš nechce. Už v roce 2002 a podruhé v roce 2009 si v místním referendu odhlasovali, že zůstanou. Ani tentokrát je ke stěhování vláda nemůže nijak donutit. Není tak jasné, kolik usedlíků se k tomuto kroku nakonec odhodlá.

Louisiana je státem s nejrychlejším úbytkem půdy v USA. Od 30. let 20. století ztratila přes 5000 kilometrů čtverečních, což odpovídá ztrátě území o velikosti zhruba jednoho fotbalového hřiště každých 45 minut.

K současné situaci významně dopomohly ropné a plynárenské společnosti, které v oblasti vrtaly, vyhlubovaly kanály a stavěly hráze na řece Mississippi. Tím pozastavily přirozenou tvorbu sedimentů, vysvětluje profesor Alex Kolker z univerzity Tulane v New Orleans.

"Země se potápí z několika důvodů. Změny klimatu se stávají velkým problémem," řekl Guardianu s tím, že podobná situace se v budoucnosti může opakovat v podstatě kdekoliv na světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy