Potápěči v Thajsku zachránili mnicha ze zaplavené jeskyně, musel vydržet čtyři dny

ČTK ČTK
7. 4. 2021 13:06
Buddhistického mnicha, který uvázl kvůli záplavovým vodám v jeskyni na severu Thajska, po čtyřech dnech zachránila skupina potápěčů. Informovala o tom ve středu agentura AP. Incident připomněl úspěšnou záchranu mladých fotbalistů a jejich trenéra ze zaplavené thajské jeskyně v roce 2018.
Potápěči v Thajsku zachránili mnicha ze zatopené jeskyně.
Potápěči v Thajsku zachránili mnicha ze zatopené jeskyně. | Foto: Radio Thailand Phitsanulok / Reuters

Šestačtyřicetiletý mnich Pchra Manas se do jeskyně v provincii Pchitsanulók odebral v sobotu, aby tam meditoval. Zatímco byl uvnitř, silný liják výrazně zvýšil hladinu vody v jeskyni. Muž zůstal na vyvýšeném místě odříznut od okolního světa.

Mnich Pchra Manas údajně podniká pouť do jeskyně, ležící v sousední provincii, každý duben. Když se letos po dešti nevrátil, místní obyvatelé uvědomili úřady. K jeskyni byly podle AP vyslány desítky záchranářů, potápěčů, lékařů a dalších specialistů.

Po skončení srážek se ve středu ráno vydalo do jeskyně sedm potápěčů a mnicha našli. S nasazenou potápěčskou maskou byl pak vyveden do bezpečí.

Podobně zůstalo 23. června 2018 v jeskyni v severothajské provincii Čchíengráj uvězněno 12 chlapců z fotbalového týmu ve věku mezi 11 a 16 roky s 25letým trenérem. V podzemí je uzavřela stoupající voda, kvůli které ustupovali stále hlouběji do jeskyně. Záchranáři fotbalisty nakonec objevili 2. července na vyvýšené plošině čtyři kilometry od ústí jeskyně. Od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci.

Po odčerpání velkého množství vody z jeskyně byly některé úseky cesty ven schůdné pěšky, část trasy musely ale děti zvládnout pod vodou a musely proplout velmi úzkými tunely. Někteří z hochů přitom neuměli plavat. Osmnáctidenní drama sledovala napjatě média po celém světě. Celý fotbalový tým byl nakonec zachráněn.

 

Právě se děje

Další zprávy