V troskách havarovaného letounu našli potápěči ostatky 70 lidí včetně kapitána

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2016 19:14
Potápěči našli část trupu ruského letadla Tu-154, které v neděli havarovalo nad Černým mořem blízko Soči. Kus trupu v délce asi pět metrů objevili na místě, kde předtím narazili na jiné úlomky letounu, informovala s odvoláním na štáb pátrací operace agentura TASS. "Byl nalezen pětimetrový fragment letounu Tu-154 a připravuje se jeho vyzvednutí," citoval TASS svůj zdroj ze štábu. Neštěstí nepřežil nikdo z 92 lidí na palubě, pátrači nacházejí těla dalších obětí.
Ruské lodě u Soči pátrají po troskách zříceného letounu.
Ruské lodě u Soči pátrají po troskách zříceného letounu. | Foto: Maxim Shemetov

SočiRuské pátrací týmy našly v místě pádu letadla Tu-154 další oběti neštěstí. Kromě těla kapitána osudného letu Romana Volkova vyzdvihli potápěči také 70 částí pozůstatků dalších lidí na palubě, oznámila v pondělí agentura TASS.

Potápěči také vyzdvihli velký kus střední části trupu letadla. "Při zvedání velké části trupu se našlo další tělo. Zjistilo se, že jde o kapitána letadla Romana Volkova," cituje TASS úřední zdroj.

"Byl nalezen pětimetrový fragment letounu Tu-154 a připravuje se jeho vyzvednutí," citoval TASS svůj zdroj ze štábu. Zároveň s operací, jejímž cílem je dostat část letadla z vody, pokračuje v okolí místa nálezu další pátrání.

Armádní letadlo bylo na cestě z Moskvy na leteckou základnu Hmímím v Sýrii, v letovisku Soči na jihu Ruska mělo mezipřistání, aby dotankovalo. Havarovalo asi dvě minuty po startu ze Soči, když nebylo s to nabrat požadovanou letovou výšku.

Letadlo, které se v neděli asi dvě minuty po startu zřítilo do Černého moře, mělo podle vyšetřovatelů potíže s nabíráním výšky. Až do pádu se drželo velmi nízko. To nahrává názoru, že za jeho zřícením stojí technické potíže.

Agentura Interfax s odvoláním na mluvčího štábu napsala, že kus trupu ležel v hloubce 27 metrů, asi jednu námořní míli (1852 metrů) od pobřeží v dráze letu. Na palubě byly desítky členů světoznámého pěveckého souboru Alexandrovci, kteří měli v Sýrii mimo jiné zazpívat vojákům nasazeným v tamních bojích.

V Černém moři našli potápěči těla dalších více než 70 obětí, včetně kapitána letounu. Nikdo kdo byl na palubě letadla nepřežil.

Pátrání na hladině moře již skončilo a nyní se hledají trosky letadla na mořském dně v hloubce desítek metrů a v okruhu zhruba půl kilometru.

Podle ministra dopravy Maksima Sokolova pokračuje zároveň hledání takzvaných černých skříněk se záznamy hovorů v kokpitu a fungování přístrojů. Ministr už v neděli večer upozornil, že lze těžko říci, kdy by skříňky mohly být nalezeny. Nemají totiž radiomajáky a pátrá se po nich s pomocí radarů.

Do pátrání je zapojeno asi 3500 lidí, včetně 135 potápěčských specialistů, čtyři desítky plavidel, pět vrtulníků, bezpilotní letouny a sedm hlubinných aparátů.

Do Moskvy dorazilo první letadlo s deseti těly, která záchranáři nalezli krátce po tragédii. První již podle lékařských zdrojů bylo identifikováno, totožnost mrtvého ale nebyla zatím zveřejněna.

Z pozůstatků je odebírán genetický materiál k porovnání s příbuznými, což naznačuje, že těla byla pádem značně poškozena. Ruské ministerstvo obrany popřelo spekulace kolující po internetu, že dosud nalezená těla měla na sobě záchranné vesty.

Úřady odmítají, že by šlo o teror

Ruští činitelé opět vyloučili, že by za neštěstím byl teroristický útok. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov řekl, že za havárií byla pravděpodobně chyba pilota, případně technická závada.

Podle kontrarozvědky FSB se mohl do motoru dostat nějaký předmět, nebo stroj natankoval nekvalitní palivo, které mělo za následek ztrátu tahu a zastavení motorů, případně šlo o chybu v pilotování anebo technickou závadu na letadle.

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, v němž oznámilo, že příbuzní každého vojáka a civilního zaměstnance ministerstva, kteří při neštěstí zahynuli, dostanou odškodné 5,8 milionu rublů (2,5 milionu Kč).

V Rusku se dnes držel státní smutek k uctění památky obětí, vlajky byly na všech institucích spuštěny na půl žerdi.

Po oznámení tragédie u Soči začali lidé nosit květiny nejen k sídlu Alexandrovců v Moskvě. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 54 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy