Potápěči našli po požáru na ropné plošině lidské tělo

ČTK ČTK
18. 11. 2012 8:09
Může jít o jednoho z pohřešovaných po požáru plošiny v Mexickém zálivu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Houston/New Orleans - Ve vodách poblíž ropné plošiny, na které v pátek v Mexickém zálivu vzplanul požár, se našlo lidské tělo. Objevili je tam potápěči, které si najala společnost Black Elk Energy, jež vrtnou soupravu provozuje.

Úřady teď podle agentury AP zjišťují, zda jde o jednoho ze dvou zaměstnanců, kteří se od požáru stále pohřešují. Hledala je sice pobřežní hlídka, ta ale v sobotu pátrání zastavila.

"Potápěči budou dál hledat i druhého pohřešovaného," sdělil prezident a výkonný ředitel Black Elk Energy John Hoffman. Tělo, které se našlo v blízkosti konstrukce plošiny, podle Hoffmana pravděpodobně patří jednomu z pohřešovaných. Potápěči je našli v asi devítimetrové hloubce, a to jen pár minut po tom, co přestala hledat pobřežní hlídka. Oba pohřešovaní jsou prý zaměstnanci smluvní společnosti Grand Isle Shipyard.

Požár na plošině vypukl v pátek, když dělníci svařovali potrubí. V době, kdy plošinu zachvátily plameny a začala se valit oblaka černého kouře, bylo na plošině 22 lidí. Podle agentury AP se jich 11 podařilo evakuovat, devět jich bylo helikoptérou přepraveno do nemocnice. Čtyři zaměstnanci utrpěli popáleniny druhého a třetího stupně.

Plošina se v době požáru nacházela v mělkých vodách. Incident se odehrál pouhý den po tom, co britská energetická společnost BP přiznala trestní zodpovědnost za havárii ropné plošiny Deepwater Horizon z dubna 2010, při které zahynulo 11 lidí. BP rovněž přistoupila na to, že zaplatí rekordní pokutu 4,5 miliardy dolarů (asi 90 miliard Kč).

Exploze, která před více než dvěma lety potopila plošinu Deepwater Horizon, způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách Spojených států. Únik ropy se podařilo zastavit až asi po třech měsících, během nichž do moře vyteklo zhruba 800 milionů litrů ropy.

Plošina společnosti Black Elk Energy naproti tomu v době požáru netěžila, takže riziko ekologické katastrofy nebylo velké. Plošina sedí ve vodě zhruba do hloubky 17 metrů a kotví asi 27 kilometrů jižně od ostrova Grand Isle. Zástupci společnosti Black Elk uvedli, že na plošině se netěží asi od poloviny srpna. Okolnosti požáru se vyšetřují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy