Potápěč chce najít Usámovy ostatky a shrábnout odměnu

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 6. 2011 13:50
Bill Warren tvrdí, že peníze vypsané na hlavu Usámy jsou stále ve hře
Bin Ládin v roce 1998.
Bin Ládin v roce 1998. | Foto: Reuters

Los Angeles - Americký potápěč a lovec podmořských pokladů Bill Warren si stanovil další ambiciózní cíl - hodlá v Arabském moři najít tělo Usámy bin Ládina.

Pro někoho dobrý vtip, pro devětapadesátiletého Kaliforňana další velká výzva.

A jak to mají Američané rádi, ještě s vlasteneckým nádechem.

"Myslím to zcela vážně. Jsem patriot a chci zjistit, zda prezident naší země mluvil pravdu a Ládin je skutečně mrtev. Udělám to pro svou vlast i celý svět," řekl podle agentury DPA slavný potápěč a dodal, že už na svou misi sehnal sponzory.

Pátrání po ostatcích někdejšího šéfa Al-Káidy, který byl nejhledanějším teroristou světa, podle jeho odhadů vyjde na 400 tisíc dolarů (téměř 6,8 milionů korun).

Fakt, že hledat tělo v moři je doslova jako hledat jehlu v kupce sena, si Warren podle svých slov uvědomuje, nicméně je toho názoru, že pomyslnou jehlu najde.

Najdu i ruličku od toaletního papíru

Warrenova pětatřicátá pátrací výprava má začít za měsíc u pákistánských břehů. Jeho tým si v Indii půjčí loď, kterou vybaví sonarem a dalším zvláštním zařízením. Sonar bude schopen pátrat po objektech v hloubce až tří tisíc metrů. Mise potrvá osm týdnů.

"S tímhle sonarem už jsem viděl na dně pneumatiku, kávový hrníček i ruličku od toaletního papíru. Můžu dokonce pozorovat zvlnění písku," cituje BBC potápěče.

Kromě toho bude mít pátrací tým k dispozici dálkově ovládanou ponorku. V případě, že bude Usámovo tělo skutečně nalezeno, vynese ho ponorka na palubu lodi, kde Warren ostatky vyfotografuje a odebere z něj vzorky DNA. Co bude s tělem potom, ještě dobrodruh nedomyslel. "Vím, že je to velmi citlivá záležitost," uznal pouze.

Snad byl pohřební vak kvalitní

O stav Ládinových ostatků potápěč strach nemá. Pohřební vaky vojenského námořnictva jsou podle něj dostatečně kvalitní, a tělo je tak před vlivem moře chráněno.

Jak Bill Warren sám přiznává, za jeho snahou najít to,&nb co zbylo z bin Ládina, ale nejsou pouze nezištné úmysly. Pokud se mu totiž podaří Usámovo tělo skutečně najít, bude se ucházet o odměnu vypsanou americkou vládou. Ta slíbila za živého či mrtvého vůdce Al-Káidy 25 milionů dolarů.

Ve Spojených státech vzbudila mise značnou pozornost a Warren už prý čeká telefonát z nejvyšších míst. "Myslím, že mne prezident Barack Obama nebo někdo z jeho lidí ve Washingtonu požádají, abych po bin Ládinovi nepátral," sdělil.

Fotky měli ukázat

Usámu bin Ládina 2. května zastřelilo zvláštní komando amerického námořnictva v pákistánském městě Abbottábád. Nejhledanější terorista světa přišel při zásahu o život a námořníci jej pohřbili do moře. Chtěli tak zabránit tomu, aby se z jeho hrobu stalo poutní místo.

To, že nebyly veřejnosti předloženy přímé důkazy o jeho smrti, ale vyvolalo řadu spekulací. Americký prezident Obama nicméně tvrdí, že snímky bin Ládinova těla viděl, vzhledem k jejich povaze je ale Spojené státy nebudou publikovat. Fotografie prý viděli i někteří američtí kongresmani.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy