Postoj vůči Rusku musí zůstat tvrdý, říká Tusk před summitem

ČTK ČTK
7. 6. 2015 14:32
Předsedu Evropské rady podpořil v zachování tvrdého postoje i britský premiér Cameron.
Donald Tusk
Donald Tusk | Foto: Reuters

Garmisch-Partenkirchen (Německo) - Předseda Evropské rady Donald Tusk před zahájením summitu skupiny G7 vyzval k zachování tvrdého postoje k Rusku, dokud Moskva nezmění svůj agresivní postoj vůči Ukrajině.

V tomto názoru ho podpořil britský premiér David Cameron. Americký prezident Barack Obama dnes ujistil, že tématu ukrajinské krize se dvoudenní vrcholná schůzka bude věnovat.

Tusk nechce nic slyšet o uvolňování sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Podle agentury Reuters prohlásil, že pokud jde o sankce, může se diskutovat jedině o jejich zpřísnění.

Podle agentury AFP prezident Evropské unie skupinu sedmi velkých světových ekonomik přímo vybídl k "potvrzení své jednoty" ohledně sankcí vůči Rusku.

Tuskův důrazný postoj podpořil i předseda britské vlády Cameron. "Musíme ujistit, že Evropa je nadále jednotná," zdůraznil. "(Sankce) mají dopad na všechny země. (Ale) Británie nepřipustí, aby jí výsadní postavení ve finančních službách zabránilo přijmout silnou odpověď na agresi podporovanou Ruskem. A myslím, že by to neměly připustit ani ostatní země," dodal podle Reuters.

Tusk kromě jiného také řekl, že Moskva nebude pozvána do skupiny G8, dokud se bude chovat agresivně jak vůči Ukrajině, tak vůči jiným zemím.

 

Právě se děje

Další zprávy