Postižení do kosmu. Jako první Hawking

Ondřej Horňák
4. 12. 2006 0:00
Londýn - I postižení lidé se již brzy budou moci podívat do vesmíru. Pokud vše půjde dobře, prvním z nich se stane nejslavnější fyzik Stephen Hawking.
Chcete se podívat do vesmíru? Když zaplatíte 200 tisíc amerických dolarů můžete letět do dvou let.
Chcete se podívat do vesmíru? Když zaplatíte 200 tisíc amerických dolarů můžete letět do dvou let. | Foto: Wikipedia Commons

Hawking trpí již několik desetiletí degenerativní nervovou poruchou a je upoután na speciální vozík. S okolím komunikuje jen díky speciálnímu hlasovému syntetizátoru.

Pokud by se skutečně jeho mise do vesmíru zdařila, znamenalo by to zbourání další bariéry mezi postiženými a většinou zdravé populace.

"Možná by mohl pomoci Richard Branson."

Svůj sen si Hawking může splnit díky projektu multimilionáře Richarda Bransona - jeho společnost Virgin Galactic plánuje se svým strojem SpaceShipTwo vozit turisty do vesmíru nejpozději do roku 2009.

Unikátní projekt vyslání sama sebe jako prvního postiženého člověka do vesmírného prostoru se zrodil právě v hlavě Stephena Hawkinga.

Ten se netají svým přáním podívat se do vesmíru a právě v Bransonově projektu spatřuje životní šanci.

Nápad slavného fyzika se Bransonovi a jeho společnosti velmi zalíbil - v případě jeho uskutečnění by to celému projektu přineslo značnou publicitu.

Vše záleží na lékařích

Branson se rozhodl vyslat za Hawkingem tým lékařů ze své společnosti, aby s postiženým vědcem probrali jeho zdravotní stav a zvážili možná rizika takové cesty.

Stephen Hawking
Stephen Hawking | Foto: Reuters

Hawkinga tak čeká řada testů a s největší pravděpodobností i předběžná zkušenost se stavem beztíže ve speciálním letadle G-Force One.

"Uvítat Stephena na palubě by byla pro naši společnost velká čest. Náš zdravotnický tým pro to udělá vše, co bude v jeho silách. Konečné rozhodnutí ale bude určitě na něm," uvedla společnost ve svém tiskovém prohlášení.

Zaměstnanci Virgin Galactic prý o vyslání postižených lidí do kosmu uvažovali již dříve. Pravděpodobně tomu nebude nic bránit. Každý člověk, který se chce na výlet do vesmíru vydat, tak činí na své vlastní riziko.

"Pokud jde o nás, neočekáváme s přepravou postižených lidí do vesmíru žádné problémy. Na cestu není potřeba skvělá kondice a s přepravou postižených do budoucna počítáme," uvedla dále společnost.

Na palubě by Hawkingovi měli pomáhat dva asistenti, kteří by mu pomohli ve výšce 100 kilometrů nad Zemí uvolnit se ze sedadla, aby okusil stav beztíže, a poté jej zase posadit zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy