Postarejte se o lidi, kteří kvůli požáru, nemají kde bydlet. Demostranti v Londýně vtrhli na radnici

ČTK ČTK
16. 6. 2017 19:00
Lidé protestující proti místní samosprávě v londýnské čtvrti Kensingon, kde sídlí dům, ve kterém při požáru zahynulo nejméně 30 lidí, vtrhli na radnici. Demonstranti se pokusili proniknout do horních pater budovy, ale ostraha jim v tom zabránila. Podle webu deníku The Daily Telegraph byla akce zorganizována s cílem vyvolat tlak na místní samosprávu, aby se urychleně postarala o lidi, kteří kvůli požáru přišli o své domovy.
Demonstrace v Londýně proti okolnostem požáru Grenfell Tower.
Demonstrace v Londýně proti okolnostem požáru Grenfell Tower. | Foto: Reuters

Londýn - V západní části Londýna vypukla demonstrace stovek osob v souvislosti s požárem, který v noci z úterý na středu zabil 30 lidí v 24podlažní budově v britské metropoli. Protestující vtrhli do budovy radnice čtvrti Kensington, kde se neštěstí stalo, ale pak ji část z nich opět opustila, uvedla agentura Reuters.

Demonstranti se pokusili proniknout do horních pater budovy, ale ostraha jim v tom v nastalé strkanici zabránila. Účastníci akce skandovali hesla jako "Chceme spravedlnost" a "Vyveďte je ven", zřejmě na adresu pracovníků úřadu a radních.

Podle webu deníku The Daily Telegraph byla akce zorganizována s cílem vyvolat tlak na místní samosprávu, aby se urychleně postarala o lidi, kteří kvůli požáru přišli o své domovy.

Hon na viníky

Rozsah neštěstí vyvolal v britské metropoli sociální napětí, protože vyhořely byty pro sociálně slabé vrstvy, a hon na "viníky". Zlosti davu museli čelit politici, kteří místo tragédie navštívili, tedy labouristický starosta Londýna Sadiq Khan i konzervativní premiérka Theresa Mayová.

Příčiny požáru se stále vyšetřují. Podle webu listu The Independent jej způsobil pravděpodobně zkrat ve vadné lednici jednoho z nájemníků ve čtvrtém patře budovy. Ten totiž běžel varovat své sousedy poté, co plameny zachvátily jeho kuchyň.

Oheň pohltil budovu během několika minut kvůli hořlavému obložení, které bylo minulý rok namontováno na fasádu domu.

Nasazení hasičských sil by bylo v Praze stejné jako v Londýně. V domě byla jediná úniková cesta plná zplodin, lidé tam zůstali uvězněni. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy