Posmutnělý Betlém slavil Kristův příchod

Reuters, čtk
25. 12. 2006 6:48
Betlém - Právě tady se podle křesťanského učení narodil Ježíš Kristus. Výročí jeho příchodu na svět přímo v Betlémě slavily desítky tisíc lidí.
Poutník v Chrámu narození Páně v Betlémě se dotýká ikony zobrazující Pannu Marri a Ježíše.
Poutník v Chrámu narození Páně v Betlémě se dotýká ikony zobrazující Pannu Marri a Ježíše. | Foto: Reuters

Do města přišlo mimo jiné kolem 20 tisíc křesťanských poutníků, mnoho dětí bylo vyšňořeno v červených ježíškovských hábitech.

Na tamní půlnoční mši dorazil i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Mši v Chrámu Božího hrobu vedl jeruzalémský patriarcha Michel Sabbah, který řekl, že Vánoce probíhají za obtížných podmínek. Dodal, že situaci zhoršily bratrovražedné boje mezi Palestinci, což je "cesta, jež vede k více mrtvým a novému otroctví".

"Postavit se proti bratrovi, to je postavit se proti bohovi, stvořiteli mého bratra a mě. Tyto bratrovražedné boje představují dodatečné nebezpečí pro všechny Palestince a východní křesťany," prohlásil Sabbah.

Foto: Reuters

Izrael v neděli zmírnil bezpečnostní opatření v okolí Betléma a jeho návštěvníci nebyli nuceni usilovat o povolenky pro vstup do města.

Izraelský podplukovník Aviv Feigel řekl, že Izraelci spolupracují s palestinskou bezpečností a rozhodli se usnadnit průchod všem poutníkům.

Feigel řekl, že i když v Betlémě působí teroristé, za minulých deset let zde nebyl zaznamenán útok na křesťanské poutníky.  Přispívá k tomu podle něj fakt, že si palestinská strana dobře uvědomuje, jaký význam pro ni má Betlém z hlediska turistů. "Betlémské hotely jsou v tuto dobu obsazeny," ukazoval izraelský důstojník.

Vánoční atmosféru trochu kazí osmimetrová betonová zeď, kterou na hranicích mezi Izraelem a palestinským územím na západním břehu Jordánu dala před více než rokem zbudovat izraelská vláda.

Palestinští křesťané včera kvůli špatné bezpečnostní situaci zrušili noční vánoční pochod Gazou, který v minulosti již pořádali. Mezi 1,4 milionu zdejších muslimů jich žijí asi 3000. Letošní Vánoce jsou první, které palestinští křesťané slaví za vlády radikálního islámského hnutí Hamas.

"Letos necítíme sváteční náladu," řekla jedna z nich umm Táriková. Letos zůstala bez ozdob i mohutná borovice na hlavním náměstí Gazy.

Foto: Reuters

"Panuje tady smutek. Zvykli jsme si, že naše děti zabíjejí izraelské kulky, ale letos to byly kulky palestinské. Jak máme v těchto podmínkách slavit Vánoce?" řekl katolický kněz Manuel Musallam.

Křesťané sváteční akce zrušili na protest proti bojům mezi soupeřícími stranami Hamas a Fatah. Pochodu v Gaze se většinou účastní stovky lidí.

Křesťané žijí v pásmu Gazy ve shodě s muslimy. Většina z nich bydlí v Gaze, kde mají obchody a podniky. Nejznámější místní lékaři, právníci a zlatníci jsou podle agentury Reuters právě křesťané. Naprostá většina z nich se hlásí k řecké ortodoxní církvi. Oblékají se do muslimských oděvů a podobně jako muslimové se zdržují alkoholu, ale chodí do kostelů na nedělní mše. "Jsme tu uznáváni a daří se nám zde dobře," řekl jeden příslušník této komunity.

V politice se palestinští křesťané kloní spíš k Fatahu než k Hamasu. Do současného konfliktu mezi těmito stranami zatím nebyli zataženi. Od minulé soboty v bojích v pásmu zahynulo na deset lidí. Umm Táriková říká, že její děti přišly o tři spolužáky. "Jsou z toho stále v šoku. Takové to tady ještě nikdy nebylo," povzdechla si.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 28 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy