Pošleme na vás policii, vyhrožovali rodiče postižené dívky. Z Brigit je teď sirotek

Aktuálně.cz Rádio Svobodná Evropa, Aktuálně.cz
2. 8. 2020 7:30
Případ čtyřleté Brigit, která se předčasně narodila na Ukrajině, ukazuje stinnou stránku byznysu s náhradním mateřstvím. Holčička je tělesně i mentálně postižená a biologičtí rodiče ze Spojených států o ni nejeví zájem.
Ukrajinské děti nikoho | Video: Rádio Svobodná Evropa

Brigit se narodila v únoru 2016 náhradní matce na Ukrajině. Oplozené vajíčko dodal americký pár, podle zjištění mediální skupiny ABC News jde o Matthewa Scotta Etnyra (39 let) a Irmgard Paganovou (61 let).

Dívka se narodila předčasně a musela být připojena na přístroje, které ji udržovaly při životě. Když jí bylo pět měsíců, rodiče poslali na Ukrajinu dopis, ve kterém žádali o odpojení od přístrojů. Lékaři to odmítli a dívka se postupně zotavila.

Američané ale o malou Brigit dál nejevili zájem. Když se s nimi pečovatelky pokoušely opakovaně spojit, vyvrcholilo to tím, že jiim rodiče začali hrozit policií, informuje v reportáži Rádio Svobodná Evropa.

Ukrajina je jednou z mála zemí na světě, které na komerčních základech povolují náhradní mateřství pro cizince. Koncem dubna upoutalo pozornost video z jedné velké kyjevské kliniky, na němž bylo vidět desítky novorozenců, kteří se narodili náhradním matkám a které si rodiče nemohli kvůli uzavření hranic převzít.

Video obletělo svět a ještě více zvýšilo zájem o náhradní mateřství v této zemi, která patří k nejchudším v Evropě. Za donošení dítěte se tam platí kolem 37 000 eur (985 000 Kč), uvádí právník Sergej Antonov. Tento sektor vznikl na Ukrajině začátkem tisíciletí, ale před pěti lety doznal značného vzestupu, když bylo náhradní mateřství pro cizince zakázáno v Indii a Thajsku.

Oficiální statistiky neexistují, ale podle odhadů se na Ukrajině pro zákazníky z ciziny rodí každoročně 2500 až 3000 dětí. Více než třetinu z toho tvoří Číňané.

Oficiálně mohou náhradního mateřství využívat jen sezdané heterosexuální páry, u nichž byla potvrzena neplodnost. Neexistuje ale žádný konkrétní zákon a to otevírá dveře všemu: náhradní matky se tak například mohou stát obětí zneužití, uvádí Maryna Legenková z nevládní organizace La Strada Ukraine. Ta poskytuje ženám psychologickou, právní nebo lékařskou pomoc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bouzková v Lexingtonu vyřadila Kontaovou a je v druhém kole

Tenistka Marie Bouzková vstoupila po koronavirové pauze na okruhu WTA vítězně do turnaje v Lexingtonu. Přípravu na US Open zahájila v Kentucky výhrou nad třetí nasazenou Britkou Johannou Kontaovou 6:4, 6:4.

Dvaadvacetiletá Bouzková, jež na začátku března před přerušením sezony neúspěšně bojovala o premiérový titul kariéry ve finále turnaje v mexickém Monterrey, získala proti Kontaové první set díky jedinému brejku za 51 minut.

Po něm si soupeřka vzala pauzu na konzultaci s lékařem a nechala si změřit tlak, brejk z úvodu druhé sady ale neudržela. Česká tenistka skóre otočila a po takřka dvou hodinách hry slavila postup.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

První letní posilou Liverpoolu je řecký obránce Tsimikas z Pirea

První letní posilou fotbalistů Liverpoolu je řecký obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus. S anglickým mistrem podepsal podle klubového webu pětiletou smlouvu. Přestupní částku "Reds" neuvedli, podle britských médií zaplatil klub za trojnásobného řeckého reprezentanta 13 milionů eur (kolem 340 milionů korun).

"Mám obrovskou radost a jsem velmi pyšný na to, že jsem tady. Liverpool je pro mě největší klub na světě. Je to čest být tady a udělám vše, co je v mých silách. Chci s týmem obhájit titul a vyhrát Ligu mistrů," řekl pro klubový web čtyřiadvacetiletý Tsimikas.

Za Olympiakos nastoupil od roku 2015 v součtu všech soutěží do 86 zápasů. Kromě toho hostoval v dánském Esbjergu a nizozemském Tillburgu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy