Pošleme na vás policii, vyhrožovali rodiče postižené dívky. Z Brigit je teď sirotek

Aktuálně.cz Rádio Svobodná Evropa, Aktuálně.cz
2. 8. 2020 7:30
Případ čtyřleté Brigit, která se předčasně narodila na Ukrajině, ukazuje stinnou stránku byznysu s náhradním mateřstvím. Holčička je tělesně i mentálně postižená a biologičtí rodiče ze Spojených států o ni nejeví zájem.
Ukrajinské děti nikoho | Video: Rádio Svobodná Evropa

Brigit se narodila v únoru 2016 náhradní matce na Ukrajině. Oplozené vajíčko dodal americký pár, podle zjištění mediální skupiny ABC News jde o Matthewa Scotta Etnyra (39 let) a Irmgard Paganovou (61 let).

Dívka se narodila předčasně a musela být připojena na přístroje, které ji udržovaly při životě. Když jí bylo pět měsíců, rodiče poslali na Ukrajinu dopis, ve kterém žádali o odpojení od přístrojů. Lékaři to odmítli a dívka se postupně zotavila.

Američané ale o malou Brigit dál nejevili zájem. Když se s nimi pečovatelky pokoušely opakovaně spojit, vyvrcholilo to tím, že jiim rodiče začali hrozit policií, informuje v reportáži Rádio Svobodná Evropa.

Ukrajina je jednou z mála zemí na světě, které na komerčních základech povolují náhradní mateřství pro cizince. Koncem dubna upoutalo pozornost video z jedné velké kyjevské kliniky, na němž bylo vidět desítky novorozenců, kteří se narodili náhradním matkám a které si rodiče nemohli kvůli uzavření hranic převzít.

Video obletělo svět a ještě více zvýšilo zájem o náhradní mateřství v této zemi, která patří k nejchudším v Evropě. Za donošení dítěte se tam platí kolem 37 000 eur (985 000 Kč), uvádí právník Sergej Antonov. Tento sektor vznikl na Ukrajině začátkem tisíciletí, ale před pěti lety doznal značného vzestupu, když bylo náhradní mateřství pro cizince zakázáno v Indii a Thajsku.

Oficiální statistiky neexistují, ale podle odhadů se na Ukrajině pro zákazníky z ciziny rodí každoročně 2500 až 3000 dětí. Více než třetinu z toho tvoří Číňané.

Oficiálně mohou náhradního mateřství využívat jen sezdané heterosexuální páry, u nichž byla potvrzena neplodnost. Neexistuje ale žádný konkrétní zákon a to otevírá dveře všemu: náhradní matky se tak například mohou stát obětí zneužití, uvádí Maryna Legenková z nevládní organizace La Strada Ukraine. Ta poskytuje ženám psychologickou, právní nebo lékařskou pomoc.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy