Izraelci naposledy doprovodili Šarona na jeho ranč

Zahraničí Martin Novák Michal Žák Zahraničí, Martin Novák, Michal Žák
Aktualizováno 13. 1. 2014 15:03
Expremiér zemřel v sobotu po osmi letech v kómatu. Dnes měl pohřeb
Poslední cesta začíná...
Poslední cesta začíná... | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael pohřbil Ariela Šarona. Ostatky jednoho z nejvýraznějších, ale zároveň nejkontroverznějších vojáků a politiků spočinuly na ranči Šikmim poblíž města Sderot v Negevské poušti.

Státní pohřeb v sobotu zesnulého "buldozera", jak se expremiérovi přezdívalo, odstartoval už ráno v izraelském parlamentu Knessetu a sjeli se na něj vrcholní politici z celého světa.

Spojené státy, největšího izraelského spojence, reprezentoval viceprezident Joe Biden. Za Česko se obřadu zúčastnil premiér Jiří Rusnok.

Jako lev

"Ariel Šaron bránil a chránil naši zemi jako lev," řekl smutečním hostům prezident Šimon Peres. "Izrael ho miloval a on miloval izraelské děti."

Současný premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že s Šaronem mnohdy nesouhlasil, ale i tak se snažili společně pracovat na tom, co je nejlepší pro Izrael.

"(Tvůj) jedinečný přínos bezpečnosti státu je zapsán v naší historii. Tvá památka bude navždy součástí tohoto národa."

Nezlomný, neústupný, dobrosrdečný

"Stát Izrael bude i nadále pokračovat v boji proti terorismu. Nedopustí, aby Írán získal jadernou zbraň. Uděláme všechno pro ochranu naší bezpečnosti," uzavřel předseda vlády.

Americký viceprezident Biden pro změnu zesnulého expremiéra popsal jako "nezkrotného buldozera", pro něhož byla bezpečnost lidu "posláním".

"Byl nezlomný. Stejně jako jiní historičtí vůdci, jako praví vůdci měl svou hvězdu, která mu udávala směr, svůj cíl, který ho vedl dál. Tím cílem, od kterého se podle mě nikdy neodchýlil, bylo přežití Státu Izrael a židovských obyvatel kdekoli na světě," prohlásil.

Někdejší britský ministerský předseda Tony Blair pak o Šaronovi hovořil jako o "odvážném, neortodoxním a neústupném" muži, který byl ale zároveň "dobrosrdečný, vtipný, okouzlující a vášnivý". "Byl obrem této země," prohlásil.

"Představa, že se změnil z válečníka v muže, který prosazuje mír, ho nedefinuje správně. Vlastně se nikdy nezměnil a nezměnil se ani jeho strategický cíl. Stát, za jehož existenci bojoval od svých 14 let, musel být chráněn pro budoucí generace. Když to znamenalo boj, tak bojoval," poznamenal.

Na milovaném ranči

Po pietním aktu byly Šaronovy ostatky převezeny na jeho ranč Šikmim. Pětaosmdesátiletý politik si ještě před svojí mrtvicí přál, aby byl pohřben vedle své druhé manželky Lily.

Izraelští premiéři, prezidenti a další významní židovští vůdci jsou přitom obvykle pohřbeni na jeruzalémské Herzlově hoře.

Mezi těmi, kdo rakev doprovodili na jihozápad Izraele, bylo osm generálů izraelské armády. Šaron se zúčastnil čtyř válek a je připomínán nejenom jako politik, ale také jako voják. Palestinci jeho smrt neoplakávají, protože ho řadí mezi své nepřátele.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy