Poslední korida, stoletá býčí aréna v Barceloně končí

Radim Klekner Radim Klekner
25. 9. 2011 22:00
Vstupenky na poslední koridu se na černém trhu prodávaly až za 1500 eur
Juan Mora naposledy předvádí své umění barcelonským divákům.
Juan Mora naposledy předvádí své umění barcelonským divákům. | Foto: Reuters

Barcelona - Pro jedny krutá zábava určená voyeurům, jimž dělá dobře pohled na krev prýštící proudem z rány. Pro druhé staletá tradice, demonstrace síly a odvahy, vzrušující utkání člověka a zvířete.

Barcelonská aréna La Monumental zažila v neděli večer svou poslední koridu bez ohledu na to, který z obou táborů má pravdu. Od prvního ledna začne totiž v Katalánsku platit zákaz utkávat se s býky a sezóna končí v Barceloně jako již tradičně poslední zářijovou neděli.

La Monumental byla vyprodaná do posledního místa, přičemž na černém trhu se část z dvaceti tisíc vstupenek prodávala až za pětinásobek původní ceny, tedy za 1500 eur.

"Tohle je diktatura," postěžoval si agentuře Reuters šedesátiletý aficionado (fanoušek) Josep Navarro. "Nikomu jsme nic špatného neudělali, a přesto nám zakázali tři sta let starou podívanou. A to byly v Barceloně kdysi tři býčí arény."

Poslední barcelonskou koridu provázely velké emoce nejenom kvůli sporům mezi stoupenci a odpůrci koridy. Za zachování býčích zápasů se zasazovala hlavně opoziční Lidová strana, která v listopadových předčasných parlamentních volbách zřejmě na hlavu porazí socialisty premiéra Zapatera.

"Je to škoda," komentoval zákaz pro agenturu AP toreador Julian Lopez. "Tahle aréna je úžasná a má za sebou velmi slavnou minulost."

V jejím písku se zápasníci s býky utkávali téměř sto let. Jako první z poslední trojice torerů, která na něj tuto neděli vstoupila, byl podle všeho nejlepší současný toreador Španělska José Tomás.

V létě ho býk vážně zranil v Mexiku, v La Monumental ale žádnou chybu neudělal.

Většina aficionados přišla do barcelonské arény hlavně kvůli němu.

Šest proti třem

Při koridě se s celkem šesti býky postupně utkávají tři torerové. Každý nejprve zkouší, jak je býk čilý, a dráždí ho pláštěnkou. Pikadoři na koních následně zasazují býkovi několik ran kopími, aby jej co nejvíce oslabili.

Barcelonský Monumental dělal po léta svému jménu čest, teď zůstane zavřený.
Barcelonský Monumental dělal po léta svému jménu čest, teď zůstane zavřený. | Foto: Reuters

Torerovi pak často těžce zraněné zvíře připraví pro závěrečnou fázi souboje banderilleros. Ti býkovi zabodávají do hřbetu dřevěné hůlky s kovovými bodci se zpětnými háčky, aby co nejvíce krvácel.

Pokud některý z toreadorů souboj kvůli zranění nedokončí, přebírá za něj práci další v řadě.

Slavný americký spisovatel Ernest Hemingway, který si na koridě udělal jméno románem Fiesta, popisuje v jedné ze svých povídek situaci, kdy se mladý torero musel utkat s celkem pěti býky v řadě a při posledním souboji byl už tak unaven, že téměř neudržel v ruce mečík, s jehož pomocí se zvíře na závěr celého rituálu zabíjí.

Hemingway se teď možná obrací v hrobě mimo jiné proto, že pro zákon, o němž regionální parlament rozhodl v prosinci 2009, hlasovali především příslušníci katalánské levice, na niž v čase španělské občanské války přísahal.

Ty, kdo zákaz koridy iniciovali a prosadili, by jistojistě nazval zbabělci, tak jak to odpovídalo poněkud černobílému pohledu na svět, kterým se jeden z nejlepších spisovatelů, jaký kdy chodil po světě, celý život řídil.

Při prosazení zákazu býčích zápasů hrálo ovšem velkou roli to, že se katalánská republikánská levice a centristická Konvergence a jednota snažily odlišit od zbytku Španělska, kde je korida stále velmi populární. Platí to zejména pro Andalusii a Madrid.

Odpůrci býčích zápasů si ještě před zahájením poslední barcelonské koridy v blízkosti arény demonstrativně připíjeli. Stoupenci koridy naopak tvrdili, že zákaz napadnou u ústavního soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy