Poslední jednání s Íránem: bez dohody

vid
3. 3. 2006 11:31
Vídeň - Bez dohody zůstal poslední pokus diplomatů o posun v otázce íránského jaderného programu před plánovaným jednáním Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Íránský vyjednavač Ali Laridžaní nedospěl ve Vídni k žádnému posunu v jednání o íránském jaderném programu
Íránský vyjednavač Ali Laridžaní nedospěl ve Vídni k žádnému posunu v jednání o íránském jaderném programu | Foto: Reuters

Ve Vídni se dnes sešli zástupci Velké Británie, Francie a Německa s íránským vyjednavačem Ali Larídžaním. "Bohužel jsme dnes nebyli schopni dojít k žádné dohodě," prohlásil po schůzce německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Schůzku inicioval Írán, který se chtěl ještě na poslední chvíli pokusit o posun v diplomatickém řešení své jaderné otázky.

Atomová agentura bude jednat v pondělí

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) bude situaci v Íránu projednávat v pondělí - měsíc poté, co se rozhodla formálně předat otázku Radě bezpečnosti OSN.

Teprve poté bude moci OSN rozhodnout, zda na základě zprávy atomové agentury uvalí na Írán sankce. Tamní vláda je totiž v podezření, že svůj jaderný program pouze vydává za civilní a že pravým účelem je vývoj jaderných zbraní.

Ahmadínežád: agentura je politická

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes MAAE nařkl, že není nestranná a její jednání je politicky motivované.

"Většina mezinárodních organizací se bohužel stala politickými organizacemi a vliv velmocí jim brání přijímat spravedlivá a právně podložená rozhodnutí," řekl podle BBC Ahmadínežád v Malajsii, kde je na oficiální návštěvě.

Dnešní schůzku přitom svolal právě Írán. Evropské země na ni nepřišly s žádným návrhem, podle vyjádření ministrů čekaly na nějaký návrh z druhé strany. Už dříve prohlásili vyjednavači Británie, Francie a Německa, že jakýkoliv posun ve vyjednávání záleží na spolupráci Íránu s inspektory MAAE.

Evropa trvá na zastavení obohacování uranu

Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy prohlásil, že Írán musí pozastavit veškeré činnosti spojené s obohacováním uranu. Jedině tak prý mohou být obnovena jednání o obchodu s touto zemí.

"Jasně jsme íránské straně naznačili, že aby obnovili důvěru, musí znovu pozastavit výzkum a vývoj. To je krok k obnově důvěry," řekl Douste-Blazy agentuře Reuters.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy