Foto: Poslední cesta raketoplánu Endeavour

Foto: Poslední cesta raketoplánu Endeavour
Endeavour je na své poslední cestě vzduchem - z vesmírného institutu NASA na Floridě do Los Angeles, kde bude raketoplán trvale vystaven v prostorách Kalifornského vědeckého střediska.
Dalekou cestu raketoplán Endeavour urazí na zádech speciálně upraveného letounu Boeing 747. Díváte se na nakládací terminál, pomocí kterého byl raketoplán vyzdvižen na letadlo.
Ve středu 19. září začala pro raketoplán Endeavour jeho poslední pouť.
Chvíle loučení - pozemní personál se nechává na památku fotografovat.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
21. 9. 2012 12:31

Vysloužilý americký raketoplán Endeavour je na cestě z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě do muzea ve vědeckém středisku v Kalifornii, kde bude vystaven jako jeden z exponátů. Raketoplán absolvuje svou poslední pouť na křídlech speciálně upraveného letounu Boeing 747. Na letištní plochu v Los Angeles by měl dosednout v pátek okolo 21. hodiny SELČ. Podívejte se na fotografie.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy