Obrazem: Poslední cesta raketoplánu Discovery

Obrazem: Poslední cesta raketoplánu Discovery
Protože se jednalo o vůbec poslední pouť tohoto legendárního raketoplánu, do procesu se kromě chladné techniky zapojily také emoce. Na snímku pracovník pozemního personálu právě zvěčňuje fotoaparátem historické okamžiky ze započatého odjezdu raketoplánu.
Po vytažení raketoplánu z hangáru...
... si jej vyfotografovala i přihlížející veřejnost.
Pak se raketoplán Discovery krátce "seznámil" s "kolegou", který jej následně na svých křídlech donesl až do dalekého Washingtonu. Je jím obří letoun Boeing 747. Jak ale naložit tak těžký raketoplán na jeho záda?
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
17. 4. 2012 12:10

V úterý 17. dubna kolem poledne tamního času se na svou poslední pouť vydal nejstarší americký raketoplán Discovery. Pamatuje celkem 39 úspěšných vesmírných misí a svoji leteckou "kariéru" zahájil v roce 1984. Discovery se teď místo další cesty do vesmíru odebere na "věčný odpočinek" do Národního leteckého a vesmírného muzea ve Washingtonu. Zde bude raketoplán vystaven v hangáru v blízkosti Dullesova mezinárodního letiště, kde si jej bude moci zblízka prohlédnout široká veřejnost. Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě do Washingtonu raketoplán Discovery putoval na zádech speciálně upraveného letounu Boeing 747. Program vesmírného provozu stávající generace raketoplánů ukončila NASA v loňském roce.

 

Právě se děje

Další zprávy