Vtrhne Putin do Běloruska? Rusko vyčkává, oslabený Lukašenko má v záloze své vojáky

Martin Novák Martin Novák
17. 8. 2020 12:26
Protesty a stávky za odstoupení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka jsou masivní, armáda a policie nezasahují. Stávkují všechny hlavní státní podniky, na demonstraci proti prezidentovi se sešlo v neděli v Minsku přes 200 tisíc lidí. Zaměstnanci minské továrny na Lukašenka křičeli, aby odstoupil. Nad děním v zemi se vznáší jedna kardinální otázka.
Běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka vypískali zaměstnanci továrny (17. 8. 2020) | Video: NEXTA

Pokud se Lukašenkovi situace naprosto vymkne z rukou, podpoří jej ruský prezident Vladimir Putin vojensky? Vstoupí do Běloruska ruští vojáci, aby udrželi Lukašenka u moci a potlačili odpor těch, kteří žádají změnu?

O víkendu si Lukašenko a Putin dvakrát telefonovali. Sám ruský prezident to veřejně nekomentoval. Podle tiskové agentury TASS Kreml slíbil "i vojenskou pomoc v případě, že to bude potřeba".

Moskva a Minsk na konci devadesátých let uzavřely smlouvu o svazovém státu, za ruskou stranu o ní ještě vyjednával Putinův předchůdce Boris Jelcin. Agentura TASS uvedla, že případná ruská vojenská pomoc by se opírala právě o tuto smlouvu.

Rusista a expert na ruskou politiku Libor Dvořák si myslí, že zatím bude Moskva čekat. Vojenský zásah podle něj není otázkou nejbližších dnů.

"Putin počká, nepohrne se tam hned. Nejspíš bude spoléhat na to, že se lidé unaví a že protesty zeslábnou. Že to ještě lze zvládnout bez nějakého krveprolití. Nyní má Putin Lukašenka tam, kde ho chtěl mít. Integrace s Ruskem a spoléhání na pomoc Ruska jsou jedinou Lukašenkovou záchranou. Už si nemůže a nebude hrát na nějaké hájení nezávislosti Běloruska," popsal Libor Dvořák deníku Aktuálně.cz.

Žádný rozvod s Ruskem

Běloruská opozice se nedefinuje nijak protirusky. Nechce do Evropské unie ani do NATO a závislost běloruské ekonomiky na ruské je taková, že realisticky ani nelze požadovat nějaký "rozvod s Ruskem".

Ruský komentátor Maxim Samorukov z ústavu Carnegie Center Moscow ale soudí, že pro Putina je rizikem hodit Lukašenka přes palubu a doufat, že opozice zachová spojenectví s Ruskem. "Kdokoliv, kdo by přišel po Lukašenkovi, by určitě zlepšil vztahy s jinými zeměmi, i kdyby před tím sebevíc tvrdil, jak důležitá je spolupráce s Ruskem," uvádí Samorukov.

Ruský historik Mark Solonin se na webové stránce rozhlasové stanice Echo Moskvy domnívá, že Putin má k dispozici jiné nástroje než jen vojenskou sílu. Může podpořit Lukašenka ekonomicky půjčkami a výhodnými hospodářskými smlouvami, aby zlepšil stav běloruské ekonomiky a tím i postavení Lukašenka.

"Bělorusko není Ukrajina. Není možné tam argumentovat nějakou ochranou rusko-jazyčných obyvatel nebo bojem proti banderovcům," píše Solonin, který dochází k závěru, že Putin do Běloruska armádu nepošle. Na Twitteru mezitím začaly kolovat záběry kolony asi třiceti vozů ruské národní gardy bez identifikace, které směřují k běloruským hranicím. Běloruská média video vyhodnotila jako věrohodné.

Početná běloruská armáda

Bývalý běloruský vůdce z let 1991 až 1995 Stanislav Šuškevič řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters, že Rusko armádu do Běloruska nepošle, protože to nejspíš Lukašenko potřebovat nebude.

"Bělorusko má samo skoro nejvíc vojáků v poměru k počtu obyvatel na světě. Lukašenko Rusy nebude potřebovat, když bude chtít protesty potlačit silou. Rusko mu může pomoci napumpováním peněz do ekonomiky. S tím bude opozice těžko bojovat, a proto si myslím, že je předčasné hovořit o konci Lukašenka," řekl Šuškevič, který byl vždy Lukašenkovým kritikem.

Ruská státní televize a oficiální média však ve svém zpravodajství považují události v Bělorusku za další barevnou revoluci, podobné těm, které se už odehrály v Gruzii nebo na Ukrajině. "Taková lidová povstání, jak asi každý dobře ví, v Kremlu rádi nemají," uvádí ruská redakce stanice BBC.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius v úterý prohlásil, že "ruská vojenská pomoc Bělorusku by byla neospravedlnitelnou invazí, která by zničila zbytky běloruské nezávislosti".

Video: Pražská demonstrace na podporu Běloruska

Demonstrace Svobodné Bělorusko 2020 k vyjádření solidarity s demonstranty v Minsku a dalších běloruských městech. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy