Poslanci zatápí Ahmadínežádovi, musel na kobereček

Zahraničí Zahraničí
14. 3. 2012 20:12
Prezident poprvé v historii Íránu čelil interpelacím
Foto: Reuters

Teherán - Ty české vydrží sledovat jen ti nejotrlejší. Obvykle totiž jde o nezáživné rétorické cvičení.

Během těch britských se jejich hlavní aktér - obvykle premiér - nejednou zapotí, jelikož je protivníky obrazně řečeno "grilován".

Naproti tomu pro Mahmúda Ahmadínežáda to byl zcela nový zážitek. Interpelacím, o nichž je řeč, totiž musel čelit jako vůbec první prezident v dějinách Íránu.

Poslanci si ho na kobereček pozvali necelé dva týdny poté, co utrpěl v parlamentních volbách porážku. Konzervativní přívrženci ajatolláha Chameneího Ahmadínežáda rozdrtili ziskem více než 75 procent křesel, čímž výrazně oslabili jeho vliv na domácí politické scéně.

Prezident tak musel hodinu odpovídat na dlouhý seznam poslaneckých otázek, které se týkaly domácí, ale i zahraniční politiky.

Zákonodárci ho nešetřili. Slova kritiky se na něj snesla například kvůli neschopnosti vlády vypracovat nový rozpočet pro výstavbu podzemní dráhy v metropoli Teheránu.

Moc jste se nepředvedli

Od konzervativních oponentů to "schytal" za špatné řízení ekonomiky či údajně vzdorovitý postoj vůči nejvyššímu duchovnímu vůdci země, ajatolláhu Alímu Chameneímu.

Mahmúd Ahmadínežád ale všechny výtky svým obvyklým populistickým stylem popřel, napsala agentura AP.

A ke všemu dokázal poslance rozlítit. "Nebyl to nijak obtížný kvíz," glosoval interpelace. "Ti, kdo otázky připravovali, patří mezi ty, kteří získali magisterský titul protekcí. Kdybyste se poradili s námi, mohly být lepší."

On sám si prý za své odpovědi zaslouží nejvyšší známku. "Buďte spravedliví. Jakákoliv známka nižší než 20 (výborně) bude nestydatá," uzavřel svůj projev.

 

Právě se děje

Další zprávy