Poslal mě Bůh, tvrdí mormon, jenž pronikl k Su Ťij

Pavel Vondra
28. 5. 2009 8:10
Soudní proces s barmskou opoziční vůdkyní spěje do finále, obhajoba protestuje

Rangún - Američan, který počátkem května vnikl do domu barmské opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij v Rangúnu, a vyvolal tak soudní proces, v němž jemu i jí hrozí několikaletý pobyt za mřížemi, tvrdí, že jej na jeho nezvyklou misi „vyslal Bůh".

Prohlásil to během svého dnešního vystoupení u soudu hned několikrát. Novinářům průběh líčení za zavřenými dveřmi věznice Insein popsal  jeden z právních zástupců obžalované a její stranický kolega z Národní ligy pro demokracii (NLD) Nyan Win.

John William Yettaw během svého vystoupení před soudem popsal, že měl vidění, v němž Su Ťij zavraždili teroristé, kteří pak vinu svalili na barmskou vládu. Chtěl prý proto varovat ji i barmské úřady.

Mormon se vrací

Třiapadesátiletý Yettaw je doma v Missouri aktivním členem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, známé spíše coby mormonská církev.

Při své minulé návštěvě, k níž došlo koncem loňského roku a která zůstala bez povšimnutí, také podle některých zpráv zanechal Su Ťij, jež sama vyznává buddhistické učení, knihu Mormon, základní posvátnou knihu jeho náboženství.

Karikaturista exilového barmského magazínu Irrawaddy za Yettawovým plaveckým dobrodružstvím tuší spíš temnou ruku barmské junty než Boží vnuknutí
Karikaturista exilového barmského magazínu Irrawaddy za Yettawovým plaveckým dobrodružstvím tuší spíš temnou ruku barmské junty než Boží vnuknutí | Foto: Harn Lay/Irrawaddy

Su Ťij vystoupila před soudem už v úterý. Připustila, že počátkem měsíce poskytla hostovi, vyčerpanému po náročné plavbě přes jezero, dočasné přístřeší, odmítla ale, že by o jeho návštěvě předem věděla. Úřady prý okamžitě neinformovala z vnitřního přesvědčení, neboť nechtěla, aby kvůli ní někdo skončil ve vazbě.

V psaném prohlášení, které soudu předala a které dnes zveřejnila NLD, Su Ťij potvrdila i Yettawovu loňskou návštěvu.
O té prý ale úřady zpětně vyrozuměla prostřednictvím svého osobního lékaře. Žádné reakce ani instrukcí, jak postupovat v případě dalších podobných incidentů, se jí nicméně nedostalo.

Přesto prý chtěla dát vědět úřadům o druhé návštěvě nezvaného hosta už 7.května, kdy k ní měl její lékař přijít na pravidelnou kontrolu. Místo něj ale rovnou dorazila policie, která okamžitě provedla domovní prohlídku. John Yettaw už byl tou dobou druhým dnem v policejní vazbě. Policisté jej zatkli, sotva se z inkriminované návštěvy vrátil.

Obhajoba: Není to spravedlivý proces

Nyan Win, člen týmu obhájců Aun Schan Su Ťij a její stranický kolega z Národní ligy pro demokracii (NLD) promlouvá v rangúnském ústředí strany k novinářům
Nyan Win, člen týmu obhájců Aun Schan Su Ťij a její stranický kolega z Národní ligy pro demokracii (NLD) promlouvá v rangúnském ústředí strany k novinářům | Foto: Reuters

Obhajoba trvá na tom, že za incident by neměla být hnána k zodpovědnosti Su Ťij, kterou obžaloba obviňuje z porušení podmínek domácího vězení, nýbrž ten, kdo zodpovídá za ostrahu její vily nacházející se v zahradě mezi rangúnskou University Avenue a jezerem Inya.

To, že proces není spravedlivý a že verdikt už byl zřejmě předem napsán, podle Nyan Wina potvrzuje i průběh dnešního přelíčení. Soudce v něm zamítl hned tři ze čtyř svědků obhajoby.

Vypovídat smí ve čtvrtek jen advokát Ťij Win.

„Obžaloba měla 14 svědků, obhajoba smí mít jen jednoho. Připadá vám to spravedlivé?" pohoršoval se podle agentury DPA před novináři Nyan Win. „Je možné, že rozsudek padne už v pátek," dodal.

Výročí volebního vítězství  

Lidskoprávní aktivisté a představitelé barmských opozičních a exilových skupin od počátku vyjadřovali ohledně soudního procesu skepsi. Jsou totiž přesvědčeni, že junta učiní cokoli, aby nemusela pouštět svou největší protivnici na svobodu dřív než po volbách, které mají proběhnout v příštím roce.

Barmský prodemokratický aktivista se před čínským velvyslanectvím v Bangkoku dožaduje osvobození Aun Schan Su Ťij i své vlasti
Barmský prodemokratický aktivista se před čínským velvyslanectvím v Bangkoku dožaduje osvobození Aun Schan Su Ťij i své vlasti | Foto: Reuters

V posledním svobodném hlasování, k němuž došlo na den přesně před 19 lety, zvítězila NLD se ziskem 60 procent odevzdaných hlasů. Vládu jí ale vojenský režim nikdy nepředal, místo toho členy strany vystavil rokům systematické perzekuce, která trvá dodnes.

Členové NLD si výročí svého vítězství připomněli v chátrající budově stranického ústředí v Rangúnu tradičním ceremoniálem vypouštění holubic na svobodu.

Za zmanipulovaný označil v úterý soudní proces se Su Ťij také americký prezident Barack Obama, který zároveň vyzval k „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění" jediné vězněné laureátky Nobelovy ceny míru.

Její pokračující izolace i pochybný soudní proces podle něj nevypovídají nic dobrého o ochotě barmského režimu chovat se jako zodpovědný člen mezinárodního společenství.

 

Právě se děje

Další zprávy