Posíláte e-maily z mobilu? Za chyby se nestyďte

Jana Černá
29. 6. 2013 13:41
Američtí vědci zjistili, že chybovost v mobilních e-mailech pověsti neškodí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Oklahoma - Kdo si zvykl posílat e-maily z mobilního telefonu, nemusí se ani v nejmenším ostýchat psát s chybami.

Příjemce ho ani tak nepřestane brát vážně, zjištili odborníci z University of Oklahoma. Zatímco chyby ve zprávách napsaných na počítači odesílatele znedůvěryhodní, s e-maily z chytrého telefonu je to jinak.

Počet lidí využívajících mobilní internetové služby přitom v posledních letech neustále stoupá, v prvním čtvrtletí letošního roku poprvé množství vyrobených smartphonů převýšilo počet "hloupých" telefonů.

Důležitý je mobilní podpis

Američtí profesoři Caleb T. Carr a Chad Stefaniak se během výzkumu tázali 111 studentů bakalářských oborů na Oklahomské univerzitě, za jakých okolností považují odesílatele za důvěryhodného.

Studenty nejprve náhodně rozdělili do čtyř skupin, poté jim ukázali zprávu, kterou údajně odeslal manažer lidských zdrojů ve velké účetní firmě.

Pro každou skupinu ale měli připravenou trochu odlišnou verzi zprávy. Výzkum vycházel z toho, že většina mobilních přístrojů uvádí za e-maily typický podpis, který říká, z jakého zařízení zpráva odešla.

První skupina studentů tak dostala k přečtení zprávu bez mobilního podpisu, která byla zcela bez gramatických chyb a překlepů. Druhé skupině ukázali Carr se Stefaniakem opět e-mail odeslaný z počítače, ovšem nyní už s několika jasně rozpoznatelnými chybami.

Zbylé dvě skupiny si přečetly stejné zprávy, obě však byly opatřeny mobilním podpisem.

Studenti pak měli na stupnici od 1 do 5 ohodnotit důvěryhodnost odesílatele. Pokud byly e-maily bez chyby, výsledky se téměř nelišily, za obě zprávy dostal odesílatel něco přes 3,1 bodu.

Hodnocení e-mailů s chybami ale bylo značně rozdílné. Důvěryhodnost mobilních zpráv oproti těm bezchybným téměř nepoklesla, dostala se těsně pod 2,9 bodu. Za e-mail s chybami odeslaný z počítače však dostal manažer jen necelé 2,3 bodu.

"Bohužel, bezskrupulózní profesionálové by se mohli uchýlit až k tomu, nastavit si svůj e-mail v počítači tak, aby automaticky zahrnoval mobilní podpis. Tím by získali strategickou výhodu odpouštění chyb, která mobilní e-maily provází," konstatovali autoři studie.

 

Právě se děje

Další zprávy