Posílali jed i na českou ambasádu. Teď ruský soud poslal dva důstojníky do vězení

ČTK ČTK
25. 5. 2021 16:21
Ruský vojenský soud poslal na 17 a 14 let do vězení dva bývalé důstojníky ruského ministerstva vnitra, kteří rozesílali obálky s prudce jedovatou látkou na velvyslanectví západních států v Rusku, včetně velvyslanectví Česka, jakož i vedoucím představitelům Evropské unie a Severoatlantické aliance. Oznámila to ruská média.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Maxim Kotomanov a Dmitrij Krasilnikov, kteří svého času působili na správě vnitra v Krasnodarském kraji na jihu evropského Ruska, dopisy s jedem odesílali v letech 2017 a 2018. Podle tajné služby FSB tak činili ve snaze destabilizovat situaci a vyvolat spory mezi Ruskem a dalšími státy.

Většinu ze dvou stovek dopisů, obsahujících psaní s padělaným podpisem jednoho z ruských zákonodárců a chlorid rtuťnatý, zachytila ještě ruská pošta, ale obálky s podezřelým práškem dostaly dvě desítky velvyslanectví.

"Soud odsoudil Kotomanova k 17 letům ve vězeňském táboře s přísným režimem, Krasilnikova ke 14 letům," citoval server Newsru.com z vyjádření soudu. Prokurátor žádal soud, aby obžalované poslal na 18 a 16 let za mříže kvůli nezákonnému zacházení s nebezpečnými látkami, pokusu o atentát na osoby pod mezinárodní ochranou, pokus o pašování jedovatých látek, organizaci teroristického uskupení a pokus o teroristický útok.

Oba podezřelé se podařilo zadržet v Krasnodaru v létě před dvěma lety. Zatímco Kotomanov na vnitru pracoval jako účetní, Krasilnikov u policie dosáhl hodnosti podplukovníka a v boji s organizovaným zločinem se vyznamenal dopadením desítek nebezpečných zločinců, poznamenal portál. Dodal, že oba muži se seznámili ještě ve službě a přátelili se dál i po odchodu do "civilu", resp. do penze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy